sobota - 22. júna, 2024

Hradné hry Žofie Bosniakovej vypuknú už 11. augusta

Strečno – Druhá augustová nedeľa bude venovaná najznámejšej historickej osobnosti, ktorá žila na strečnianskom hrade. Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho, bola pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným nazývaná tiež Svätica zo Strečna a na jej počesť sa v nedeľu 11. augusta  už po pätnásty rok uskutoční podujatie s názvom Hradné hry Žofie Bosniakovej.

Program, ktorý Považské múzeum v Žiline tento rok pripravilo, bude opäť bohatý a atraktívny. Nebudú chýbať strečnianski hradní delostrelci pod vedením kaprála Čara a obľúbení sokoliari sv. Bavona z Banskej Štiavnice, ktorí počas predstavení na hlavnom nádvorí predvedú ukážky náročného výcviku a umenia lovu sokolov. Okrem toho sa návštevníci budú môcť s dravcami aj fotiť. O nezabudnuteľné zážitky a jedinečnú atmosféru dobového života sa postará šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica, ktorá bude svojim programom po hrade spríjemňovať celý deň.

Keďže podujatie Hradné hry Žofie Bosniakovej je predovšetkým o hrách, pre návštevníkov pripravili zaujímavé dobové hry ako:

  • hod venčekmi na meč
  • boje na kladine so štítmi a palcátmi
  • slepí rytieri bojujúci so zaviazanými očami
  • atraktívne hry pre deti aj dospelých

Žiadaná a dobre známa žilinská skupina Kapor na scéne sľubuje všetkým návštevníkom veľa zábavy, zážitkov a dobrej atmosféry. Zaujímavým spestrením Hradných hier Žofie Bosniakovej bude výstava prác žiakov strednej odbornej školy strojníckej z cyklu Umenie na hrade XXXII. pod názvom Mladí kováči z kysuckých dielní, ktorá bude v priestoroch Severného paláca nainštalovaná už od 9. augusta.

Organizátorom podujatia Hradné hry Žofie Bosniakovej, ktoré sa uskutočnív nedeľu 11. augusta od 9.00 hod. do 18.00 hod., je Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *