piatok - 23. februára, 2024
, Známka s ružou a dvojkrížom

Známka s ružou a dvojkrížom

Martin – Slovenská pošta, a. s., vydala  poštovú známku ku 150.výročiu založenia Matice slovenskej s nominálnou hodnotou 0,80 €. Slávnostne ju inaugurovali  2. augustav priestoroch Biblickej školy na Memorandovom námestí.

Motívom známky je tradičný ľudový ornament výšivky vo forme ruže, ktorá  prechádza do znaku Matice slovenskej, pozostávajúceho z dvojkríža na trojvrší. Vytlačila ju Poštovní tiskárna cenin Praha technikou oceľotlače z plochej platne v kombinácii s ofsetom  na upravených tlačových listoch s 8 známkami.

Súčasne s  poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa s pečiatkou FDC a domicilom mesta Martin. Na FDC je vyobrazený jeden z variantov znaku Matice slovenskej v podobe dvojkríža s iniciálami MS na vertikálnom brvne, ktorý vyrastá z kopca, zloženého z kníh v podobe monštrancie. FDC vytlačila technikou oceľorytiny tlačiareň TAB, s.r.o. Motívom FDC pečiatky je heraldické stvárnenie lipy, dvojkríža a knihy ako symbolov Matice slovenskej.

Autorom výtvarného návrhu známky, ako aj motívu FDC a FDC pečiatky, je doc. Igor Benca, akad. mal. a autorom oceľorytiny poštovej známky a FDC je akad. mal. Rudolf Cigánik.

Autor:  Katarína Mažáriová

Foto: slovenská pošta, a.s.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *