sobota - 18. mája, 2024
, Martinské matičné slávnosti vyvrcholili Ochrankyňou národa

Martinské matičné slávnosti vyvrcholili Ochrankyňou národa

Martin, 4. augusta – V rámci osláv 150. výročia založenia Matice slovenskej, ktoré prebiehajú v Martine, vyvrcholili v sobotu 3. augusta Národné matičné slávnosti galaprogramom Ochrankyňa národa spolu s pozdravmi významných hostí a ocenením 20 osobností slovenského života.

Slávnosti prebiehajú od 1. do 4. augusta zorganizované Maticou slovenskou a mestom Martin, určené pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Z bohatého programu možno spomenúť podujatia ako Kongres matíc slovanských národov, vernisáž výstavy Matica v národe – národ v Matici, slávnostnú prezentáciu poštovej známky a striebornej zberateľskej mince, slávnostné odhalenie súsošia sv. Cyrila a Metoda a búst Jána Francisciho, Štefana Moysesa a Karola Kuzmányho. Chýbať pochopiteľne nemohli ani sprievodné programy v podobe matičných folklórnych súborov, spevácko-dramatických skupín, hudobných kapiel, alebo tradičný ľudový jarmok s ukážkami ľudových remesiel a historického umenia.

, Martinské matičné slávnosti vyvrcholili Ochrankyňou národaNárodné matičné slávnosti napokon v sobotu podvečer vyvrcholili slávnostným galaprogramom Ochrankyňa národa, uskutočneným v letnom amfiteátri. Jeho súčasťou boli pozdravy významných hostí, medzi ktorými nechýbal predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, alebo exprezident SR Rudolf Schuster. Hlavným bodom programu však boli ocenenia 20 osobností slovenského života, ktoré najvýznamnejšie ovplyvnili Slovensko v rokoch 1993 až 2013. Z pomedzi významných športovcov, trénerov, podnikateľov, vodohospodárov, spevákov, hercov, hudobníkov si cenu prevzal aj bývalý funkcionár Matice Imrich Kružliak, filmový režisér Juraj Jakubisko za kinematografiu a český exprezident Václav Klaus za pokojné rozdelenie Československa.

Vážim si, že toto ocenenie dostávam od Matice slovenskej, ktorá má od svojho vzniku v roku 1863 veľkú zásluhu na obrode slovenského národa. Zohrala svoju pozitívnu úlohu aj vo vzťahoch medzi českým a slovenským národom a to aj v dobe bojov za národne obrodenie i v dobe spoločného štátu, v ktorom sme strávili 70 rokov,“ vyjadril vďaku český exprezident. „Svoju úlohu, a presvedčil som sa o tom aj tu dnes v Martine, zohráva aj v súčasnosti. Česká republika a Slovenská republika sú si asi najbližšie dva samostatné štáty vôbec na celom svete. A Matica slovenská tomu prispela,“ dodal.

Nemožno nesúhlasiť s vyjadrením, že vznik a mnohostranná činnosť Matice slovenskej, osnovanej na základe cyrilo-metodského duchovného odkazu, patrí bezpochyby medzi najvýznamnejšie udalosti moderných dejín Slovenska a Slovákov. A že oslavy 150. výročia založenia Matice slovenskej ponúkli jedinečnú príležitosť ozrejmiť atraktívnym spôsobom súčasným generáciám nielen jej bohatú minulosť, ale aj jej súčasnosť a perspektívy.

Našim plánom do budúcna je prestať starnúť, ale naopak mladnúť,“ prezradil s úsmevom v poradí už 16. predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. „Sme na facebooku a máme v programe chodiť aj medzi mladých ľudí pričom nadväzujeme spoluprácu s univerzitami a so strednými školami,“ dodal.

Autor: Miloš Hrabovský

Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *