štvrtok - 22. februára, 2024
, Hudobná legenda Peter Nagy oslavuje 35 rokov od prvého koncertu!

Hudobná legenda Peter Nagy oslavuje 35 rokov od prvého koncertu!

Presne 35 rokov uplynulo od prvého koncertu hudobnej legendy Petra Nagya! Ako čerstvo skončený vysokoškolákešte Peter Nagy netušil, že po niekoľkých rokoch amatérskeho hrania s gitarou vo vysokoškolských kluboch sa splní jeho muzikantský sen.

Koncertovali takmer denne

V januári v roku 1984 odohral legendárny spevák, skladateľ, textár a producent so svojou skupinou Indigo svoj prvý koncertv Banskej Bystrici. Odvtedy absolvoval Peter Nagy niekoľko tisíc koncertov. Vždy bol československým spevákom a v oboch krajinách vystupuje dodnes.

V roku 1983 bola pesnička Petra Nagya „Profesor Indigo“ na prvých priečkach všetkých československých hitparád –v Českom Diskoslavíku, v televíznych hitparádach 5xP, Pong alebo Triangel. Preto bolo úplne prirodzené, že spevák pomenoval svoju skupinu podľa tohto megahitu. A tak v novembri 1983 založil svoju sprievodnú skupinu s názvom Indigo. Na burze usporiadateľov koncertov v Bratislave sa vtedy za jediný deň vypredalo rekordných 150 termínov koncertov Petra Nagya a skupiny Indigo! A tak začali cestovať za publikom a fanúšikovia často cestovali za nimi.

„S kapelou Indigo sme boli všetci šťastní, že môžeme koncertovať skoro každý deň. Nikdy som nevnímal koncert tak, že je to práca. Aj keď riadna „fuška“ to častokrát je. Koncertovanie je o odovzdávaní pozitívnej energie. Vždy mi záležalo na pesničkách, nikdy to nebol náhodný prúd slov, ktoré sa iba rýmujú. Každé slovo v mojich piesňach má svoj význam. A moje publikum to vie už od začiatku,“ prezradil Peter Nagy.

Na albume je aj bonusová novinka

Zakladajúcimi členmi kapely INDIGO boli kapelník a hráč na bicie Miro Okáľ, gitarista Laco Kozusznik, basgitarista Palo Matuškaa klávesák a saxofonista IvošVolejníček. Indigo je dnes značka, ktorá patrí k Petrovi Nagyovi už 35 rokov.

„Mal som vždy šťastie na dobrých muzikantov, ktorí dokázali rozsvietiť moje hudobné nápady. Boli sme blázniví, iní, a bavilo nás provokovať snobov svojim správaním, vizážou a muzikou,“ s úsmevom konštatuje Peter Nagy.

Dnes má Peter Nagy na konte desiatky hitov. Skladby „Aj tak sme frajeri“, „S nohami na stole“, „Láska je tu s nami“ či „So mnou nikdy nezostarneš“ doslova zľudoveli a spievajú si ich fanúšikovia niekoľkých generácií. Peter Nagy patrí medzi najúspešnejších spevákov slovenskej populárnej hudby 80-tych a 90-tych rokov 20. storočia. Spevák, skladateľ, hudobník, textár, hudobný producent vydal dve desiatky albumov, z ktorých sa predalo vyše dva milióny nosičov! Ten najnovší s názvom „PIANKO“ obsahuje 13 piesní v akustických aranžmánoch. Na albume nájdu priaznivci aj bonusovú novinku“50 Žiráf“.

„Vďaka aranžmánom s klavírom a sláčikovým kvartetom dostali piesne nový život, rozžiarili sa v novom svetle.Napríklad „Poďme sa zachrániť“ je  v trochu v štýle Vivaldi a „Zákony hada“ zase na indický štýl 60-tych rokov,“ vysvetľuje Peter Nagy.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jana Kirschner, Jana Kirschner točila videoklip k novemu singlu STRUNY v rodnom Martine

Jana Kirschner točila videoklip k novemu singlu STRUNY v rodnom Martine

Oceňovaná speváčka a skladateľka Jana Kirschner predstavuje autobiograficky ladenú skladbu s názvom Struny. K novinke …