nedeľa - 24. septembra, 2023
, Jedinečný projekt zelenej strechy na ZŠ Gaštanová

Jedinečný projekt zelenej strechy na ZŠ Gaštanová

 Základná škola s materskou školou na Gaštanovej ulici v Žiline sa ako jediná škola v meste môže pochváliť zelenou strechou. Extenzívna vegetačná strecha plní okrem ekologickej a estetickej aj izolačnú funkciu.

Zelená strecha sa stáva populárnym spôsobom, ako rozšíriť zeleň v meste a predovšetkým na sídliskách. Ide o inovatívne riešenie, ktoré zadržiava zrážkovú vodu, chráni povlakovú krytinu objektov pred výkyvmi teploty aj UV žiarením a navyše produkovaním kyslíka prispieva k zdravej klíme. Svojou zelenou strechou rozšírila zeleň v areáli školy a na priľahlom sídlisku i základná škola Gaštanová.

Základná škola sa môže pýšiť udržiavaným vzhľadom, ktorý prispieva k celkovej príjemnej atmosfére školy. Bezpochyby je to zásluhou celého pedagogického tímu a riaditeľa školy Karola Veselského. V tomto roku sa škole podarilo zrekonštruovať tri strechy, na športovej hale, jedálni a na materskej škole, kde v rámci opravy vysadili aj zelenú strechu. Strechy už dlhšie spôsobovali zatekanie a vzniknuté škody spôsobovali v priestoroch školy a materskej školy plesne. Tento zdraviu škodlivý stav sa rozhodol riešiť riaditeľ školy, ktorý v spolupráci so statikom a hygienikom pripravil podrobný projekt o stave striech. Vďaka iniciatíve získala škola na rekonštrukciu striech grant z Ministerstva školstva SR v hodnote 52 500 eur. Na výsadbu zelenej strechy prispelo škole mesto Žilina sumou 9 000 eur.

Do konca roka 2015 plánuje škola realizovať zelenú strechu aj na druhej časti budovy materskej školy. „Realizácia projektu rekonštrukcie striech bola náročná, len schválenie grantu z Ministerstva školstva SR si vyžadovalo niekoľkomesačné úsilie. Preto nás teší, že sa projekt podaril dotiahnuť do konca a umožniť tak deťom zdravšie štúdium,“ dodal riaditeľ školy Karol Veselský.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *