streda - 19. júna, 2024
, Jedna z najkvalitnejších komédií súčasnosti: Kumšt sa po druhýkrát vrátil do Barmusea!

Jedna z najkvalitnejších komédií súčasnosti: Kumšt sa po druhýkrát vrátil do Barmusea!

V martinskom Barmuseu sa v pondelok (10. októbra) stretli priaznivci divadla. Do Martina zavítala trojica známych hercov Csongor Kassai, Martin Mňahončák a Gregor Hološka s predstavením Kumšt. Spomínaná divadelná hra bola preložená do 35 jazykov a patrí medzi najkvalitnejšie súčasné komédie. Už krátko po jej prvom uvedení v roku 1994 si našla cestu k divákom z celého sveta. Bol ocenená niekoľkými svetovými cenami a jeho autorkou je uznávaná súčasná francúzska dramatička Yasmina Reza. Príbeh pojednáva o troch nerozlučných kamarátoch, ktorí sa cez zdanlivo obyčajnú debatu o umení dostanú až k životne dôležitému sporu, ktorý odhalí ich najvnútornejšie hodnoty.

Keď hovorím podľa mňa, myslím tým – objektívne…“ Komédia plná humorných situácii a dramatických zvratov je atraktívna práve vďaka skvelému hereckému obsadeniu. V Martine odohrala trojica hercov Kumšt už druhýkrát. Po skončení predstavenia nasledovala diskusia s hercami pod vedením Barbory Marcinovej, v rámci ktorej sa herci podelili s nadšeným obecenstvom o svoje dojmy. „Hráme to už tretí rok a máme za sebou pár repríz a hoci to hráme dlhšie, vždy na začiatku sezóny si ho potrebujeme oprášiť a vrátiť tam to, čo tam bolo na začiatku, čo nám pomaličky niekde uniká. S predstavením sme už boli aj na Morave. Asi všade majú ľudia trošku iné skúsenosti z bežného života. Niekde sa trápia viac, niekde menej a tým pádom si aj ten humor pripúšťajú inak. Vďaka všetkým, ktorí chodia do divadla, ale málokedy sa pozrú na aký titul idú, skôr na obsadenie, dúfam, že sa to časom zmení,“ priznal Martin Mňahončák. Kumšt v podaní známej trojice nemá režiséra. „Ja som bol v úvodzovkách ten hlavný, ale spoluvytvárali sme ho všetci traja, nie je to o jednej osobe. Ja som tuto hru poznal celkom dobre, už som v nej hral, keď som ešte žil v v Čechách približne 6 rokov.“ Na diskusii padla aj otázka, či sú protagonisti Kumštu priatelia aj v súkromí? „Každý si priateľstvo predstavuje inak, nevoláme si poď na pivo, ale myslím, že sa nám spolu pracuje veľmi dobre,“ odpovedal s úsmevom Csongor Kassai.

Prestavenie Kumšt je súčasťou už 4. ročníka výnimočného kultúrneho projektu BarmuseumFest, do programu ktorého sú zaradené v mesiaci október tri divadelné predstavenia a tri koncerty, na ktorých sa verejnosti postupne so svojim umením prezentujú Česi, Maďari, Rómovia a Rusíni. Projekt BarmuseumFest 2016 prináša do centra Slovenska kvalitný výber profesionálneho umenia z tvorby umelcov národnostných menšín. Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republilky – program Kultúra národnostných menšín 2016.

Foto: Barmuseum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *