pondelok - 2. decembra, 2024
, Profesionálny cestovateľ Michal Knitl: Zbaľte ruksak a choďte!

Profesionálny cestovateľ Michal Knitl: Zbaľte ruksak a choďte!

Cestovateľský festival Cestou necestou sa vrátil do Martina. Tentokrát bol témou festivalu Nepoznaný svet. O svoje cestovateľské zážitky sa  v Barmuseu podelil profesionálny cestovateľ Michal Knitl, ktorý strávil štyri mesiace v Indonézii a v Papue-Novej Guinei. Absolvoval štyri túry nad 4000 metrov, zoznámil sa s domorodcami, ktorí sa dorozumievajú pískaním, šnorchloval so žralokmi a ocitol sa na miestach, kam dovtedy nevstúpila noha bieleho človeka.

O svojich cestovateľských zážitkoch porozprával aj 17- ročný študent Andrej Skok, ktorý precestoval Strednú Ameriku. V prezentácii návštevníkom martinského Barmusea priblížil skutočný život a kultúru jedných z mála krajín, ktoré stále nie sú zničené komerčným turizmom. Stále žijúcu indiánsku kultúru Guatemaly, najzachovalejšie mayské mesto Copán v severnom Hondurase, sopky a koloniálne mestá Nikaraguy, karibský chillout v južnej Kostarike a Panama City v trochu inej podobe. Andrej si tento rok začal plniť svoje cestovateľské sny a sám so svojím batohom precestoval Strednú Ameriku.

Záverečná tretia prednáška niesla názov LADA Svetom – MongoLADA 2016. Prednášajúcimi boli traja cestovatelia z Horného Vadičova, ktorí prešli na „treťom prototype ruského nezničiteľného stroja“ skoro 8000 kilometrov za necelé dva týždne. Začiatok expedície priniesol svetový rekord v nepretržitej jazde na žiguli – 6000 kilometrov za 120 hodín.

Zámerom festivalu je inšpirovať ľudí, aby cestovali a spoznávali nepoznané. Keď som cestoval 15 mesiacov v Ázii v 2011-12, tak som rozmýšľal, že po návrate by som mohol svoje zážitky o ceste prezentovať s kamarátmi. Viac ľudí chcelo o zážitkoch hovoriť, a tak vznikol trojdňový festival. Prvý bol v marci 2013 v Bratislave a pre úspech som organizoval ďalší na jeseň 2013. Festivaly sú každoročne v októbri – novembri a od januára do marca. Už sme mali cez 100 podujatí, viac ako 800 prezentácii a filmov a 18000 divákov. Neviem či som zrovna profesionálny cestovateľ, ale som asi najčastejšie prezentujúci (od roku 2010 cez 260 prezentácii),“ prezrádza profesionálny cestovateľ Michal Knitl, ktorý sa momentálne naplno venuje organizovaniu festivalov. „Od budúceho roka by som chcel aktivity viac delegovať, aby som mal viac voľna. Ale kam pôjdem a či ostanem na Slovensku, to uvidím až budúci rok,“ tvrdí. Podľa Knitla sa cestovať oplatí z viacerých dôvodov. „Ľudia by mali cestovať preto, aby spoznali ako sa žije inde vo svete, nabrali inšpiráciu a potom aj uvidia, že veľa vecí u nás je lepších ako inde a aj, že domov môžu priniesť nové nápady. A tiež cestovanie zvyšuje toleranciu, ľudia sú viac otvorení, priateľskejší, láskavejší.“ Autorovi štyroch cestopisov učarovala doteraz najviac Južná Amerika. „Keď som bol v Južnej Amerike, tak som si vedel predstaviť tam ostať žiť. Celkovo si viem predstaviť tam stráviť niekoľko rokov, ale neviem či by som pri ich mentalite, kde asi nikto nič nerobí na čas (je tam stále maňana), tak či by som to dlhodobo zvládal. A teraz za posledné roky som stretol úžasných ľudí na Slovensku, takže si myslím, že budem tu. Ale to ukáže čas.“ A čo odkazuje všetkým, ktorí premýšľajú nad tým, že tiež vycestujú za dobrodružstvom? „Aby zbalili ruksak a išli… Stačí chcieť a odhodlať sa,“ dodáva s úsmevom Knitl.

Foto: Barmuseum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Čo, kam, kde a kedy v Martine počas novembra? Turistické informačné centrum prináša výber z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *