nedeľa - 21. júla, 2024
, Karcinómy prsníka operujú v žilinskej nemocnici s využitím novej metódy
Foto: FNsP

Karcinómy prsníka operujú v žilinskej nemocnici s využitím novej metódy

Oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zavádza do praxe novú metódu používanú pri operáciách v skorom štádiu rakoviny prsníka. Detekčný magnetický systém Sentimag označí lymfatické uzliny s najväčším potenciálom vzniku metastáz bez potreby ionizujúceho žiarenia, vďaka čomu je predoperačná príprava žien dostupnejšia a jednoduchšia. Technológiu kategorizovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v priebehu vlaňajšieho a tohto roka.
V žilinskej nemocnici zrealizujú ročne 70 až 80 operačných zákrokov pacientov v začiatočnom štádiu zhubného ochorenia prsníka, pri ktorých dochádza k biopsii sentinelovej, tzv. strážnej lymfatickej uzliny. „Kedysi sa pri tomto type karcinómu okrem samotného nádoru preventívne odstránili spod pazuchy všetky uzliny. Dnes vyberáme najprv len strážnu uzlinu, ktorá ako prvá zachytáva bunky zhubného nádoru a pomerne presne nám dokáže určiť ďalší rozsah ochorenia,“ uviedol lekár oddelenia chirurgie FNsP Žilina špecializujúci sa na ochorenia prsnej žľazy Vladimír Haľko s tým, že sentinelovú uzlinu je pred samotnou operáciou nevyhnutné individuálne označiť. „Doteraz sme nemali inú možnosť, ako posielať pacientky na pracovisko nukleárnej medicíny v Martine, kde na označenie uzliny použili rádioaktívny izotop. Časovo to bolo veľmi neefektívne, keďže ženy museli vyrážať skoro ráno, čakať niekoľko hodín a následne sa vrátiť do Žiliny s tým, že sme nevedeli, či ich operovať ešte stihneme, alebo nie,“ priblížil V. Haľko.
V žilinskej nemocnici už identifikujú sentinelové uzliny pred operáciou priamo na oddelení chirurgie, a to špeciálnym magnetickým systémom, ktorý namiesto ionizujúceho žiarenia využíva bezpečné magnetické pole. „Zvyčajne deň pred zákrokom vstrekneme do danej oblasti magnetickú detekčnú látku. Magnetizáciu následne zachytí počas operácie sonda a vydá akustický signál, podľa ktorého operatér lokalizuje a vyberie správnu uzlinu,“ opísal postup lekár žilinskej chirurgie Vladimír Haľko. Podľa jeho slov benefit pocítia najmä samotní pacienti, ktorí nebudú musieť v neistote a strese cestovať na predoperačné vyšetrenie do iného mesta. V tomto prípade navyše nejde iba o ženy, ale zároveň mužov, ktorých taktiež postihuje rakovina prsníka. „Operáciu s využitím tejto metódy sme v našej nemocnici realizovali nielen v prípade žien, ale jedným z prvých pacientov bol aj 76-ročný muž,“ informoval V. Haľko.
Včasná diagnostika môže predchádzať onkologickej liečbe nádorového ochorenia prsníka. Prevenciou je samovyšetrenie, pravidelná návšteva gynekológa a SONO vyšetrenie prsníkov, ktoré by mali pacientky absolvovať raz za dva roky. Po štyridsiatke, prípadne u rizikových žien v mladšom veku, sa realizuje i mamografické vyšetrenie.
Zdroj: FNsP Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …