sobota - 18. mája, 2024
, Keď sa zima v skanzene opýta

Keď sa zima v skanzene opýta

Zoznámte sa s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň. Jednu z najvoňavejších programových nedieľ v Múzeu slovenskej dediny, podujatie Keď sa zima opýta, si budete môcť užiť 11. októbra 2015 od 10.00 do 16.00 hodiny.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia v martinskom skanzene členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či pučenie fazule boli bežnou zručnosťou našich predkov.

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov. Môžete ochutnať špeciality, ako sú napríklad zemiaky pečené v pahrebe, posúchy, podlesníky alebo lokše, a tiež jedlá z pohánky a kapusty. Budete si môcť zmerať sily v jedení zemiakovej baby a ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách.

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča a v ďalších častiach expozície sa zoznámite s jesennými prácami na poli alebo štiepaním dreva. V tkáčskej dielni sa budete môcť naučiť tkať plátno a koberce. Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať tkanie, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.

Počas programu bude hrať Podhradská ľudová muzika. O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

, Keď sa zima v skanzene opýta

Autor: Jaroslava Ďurdíková
Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *