piatok - 29. marca, 2024
, Kedy je potrebná transplantácia vlasov a ako to celé prebieha?
foto: shutterstock

Kedy je potrebná transplantácia vlasov a ako to celé prebieha?

Vypadávanie vlasov je veľmi častým javom nielen u mužov, ale i žien. Tento jav môže spôsobiť stres, vyčerpanie, nedostatok vitamínov, proteínov alebo hormonálne zmeny v tele, či dokonca dedičnosť. V mnohých prípadoch ide iba o dočasný stav, ktorý dokážete pomocou správnej stravy, prípadne doplnkov stravy alebo rôznych vonkajších prípravkov ľahko zvládnuť.

Jedným z obľúbených návodov ako urýchliť rast vlasov je použiť rôzne zahusťovače vlasov, ktoré vás zbavia problému rýchlo a bez zbytočných invazívnych procedúr.

Avšak ak ide o stav trvalejší, je potrebné siahnuť po komplexnejších riešeniach. Ak sa vám podarilo vypadávanie vlasov zastaviť, alebo dokonca ak sa vám ho zastaviť nepodarilo a stále pokračuje a obnova rastu vlasov nie je možná, ani táto situácia nie je bez schodného východiska. Jednou z možností, okrem doživotného zahaľovania postihnutých miest, je transplantácia vlasov alebo inak povedané profesionálne nastrelovanie vlasov.

Riešenie pre tých, ktorým nepomôže liečba

Skôr ako pristúpite na túto možnosť, je rozhodne vhodné najskôr zistiť skutočnú príčinu vypadávania vlasov a vyskúšať dostupné prostriedky na jeho zastavanie, prípadne podporu obnovy rastu vlasov.

Ak ste si však istí príčinou vypadávania vlasov a neexistuje liečba, ktorá by vám mohla pomôcť, transplantácia je účinným a vyhľadávaným riešením. Je pravdou, že transplantáciu vlasov vo väčšej miere využívajú muži, pretože u žien má vypadávanie väčšinou hormonálny pôvod, a tak prichádza ku komplexnému rednutiu vlasov, pre ktoré nie je transplantácia riešením.

Ako prebieha transplantácia?

Transplantácia vlasov je v laickom ponímaní vlastne premiestňovaním vlasových folikúl z miest, kde nedochádza ku plešatosti na miesta, ktoré sú plešatosťou postihnuté. Vlasy sa väčšinou odoberajú zo zátylku alebo boku hlavy, kde nie je úbytok vlasov badateľný. Celý zákrok je vykonávaný v lokálnej anestéze, a teda pacient je pri vedomí, ale bolesť nepociťuje.

Na transplantáciu vlasov sa už dnes vo veľkej miere používajú dômyselné patentované prístroje pod názvom implantátory. Vďaka nim je vlas transplantovaný v správnej hĺbke, uhle a smere, tak aby pôsobil úplne prirodzene. V závislosti od plochy a množstva premiestňovaných vlasov môže celý zákrok trvať od 4-8 hodín, ale v náročnejších prípadoch je niekedy potrebných viacero sedení.

Na transplantovanom mieste vzniknú po zákroku malé chrastičky, ktoré však do 14 dní zmiznú. Po transplantácii často vlasy opätovne vypadnú, ale na ich mieste začnú do 3 mesiacov rásť nové, ktoré už zostanú na svojom mieste dlhodobo.

Ak ste sa rozhodli pre transplantáciu vlasov, na Slovensku máte na výber z viacerých renomovaných kliník, ktoré vám najskôr ponúknu bezplatnú konzultáciu, oboznámia vás s celým procesom do detailov a vyhotovia cenovú ponuku presne podľa vašich požiadaviek.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …