štvrtok - 29. februára, 2024
, Klasika na scéne – Mladí interpreti mladým

Klasika na scéne – Mladí interpreti mladým

Dňa 28. novembra 2019 o 18.00 hod. sa v Turčianskej galérii v Martine uskutoční záverečný koncert štvrtého ročníka projektu Klasika na scéne s názvom Mladí interpreti mladým. Koncert bude venovaný turčianskej rodáčke, mezzosopranistke a libretistke, dcére Štefana Krčméryho, Jele Krčméry-Vrteľovej a uskutoční sa pri príležitosti životného jubilea tejto významnej osobnosti. Počas koncertu vystúpi sólistka Opery Moravského divadla Olomouc, sopranistka Radoslava Müller, klaviristka Vendula Nováková a violončelistka Kristýna Dvořáková a zaznie výber zo svetovej opernej, kantátovej i inštrumentálnej tvorby autorov Johanna Sebastiana Bacha, Giuseppe Verdiho, Leoše Janáčka a i. Umelecké slovo prednesie členka činohry Slovenského komorného divadla Martin Zuzana Rohoňová.

Osobnosť Jely Krčméry-Vrteľovej si zaslúži veľkú pozornosť pre široké pole jej umeleckého pôsobenia. V rokoch 1946 až 1952 pôsobila ako sólista Opery Slovenského národného divadla, neskôr sa začala pre svoje literárne schopnosti venovať libretistickej činnosti a spolupracovala i na librete k Suchoňovej opere Svätopluk. Je autorkou viac ako 70 prekladov operných libriet z nemeckého, francúzskeho a talianskeho jazyka. Spolu so spisovateľkou Hanou Zelinovou sa v roku 1989 zaslúžili o znovuzrodenie spolku Živena (pôvodne založený v roku 1869 ako Spolok slovenských žien s cieľom šíriť vzdelávanie slovenským ženám). „Práca veľkej dámy slovenskej opery Jely Krčméry-Vrteľovej zostáva v pamäti národa ako nezabudnuteľný poklad.“ (Terézia Ursínyová)

Hlavným organizátorom projektu je Štúdio Pivnica a spoluorganizátorom je Združenie turčianskych muzikantov. Projekt je realizovaný s finančným prispením mesta Martin, v spolupráci s Turčianskou galériou v Martine.

Zdroj: Vladimír Šlepec

, Klasika na scéne – Mladí interpreti mladým

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …