V Turčianskej knižnici v Martine sa v utorok uskutočnilo ďalšie podujatie v rámci projektu Prečo čítať deťom. Knihovníci z okresu, ale i mimo neho mali možnosť zúčastniť sa tohto podujatia a dozvedieť sa množstvo informácii o detskom svete a knihe.
„V rámci projektu už bolo a ešte aj bude viacero podujatí. Jednak pre knihovníkov, ale aj rodičov a deti. Cieľom celého projektu je ukázať rodičom, aké je dôležité deťom čítať,“ vyjadrila sa Katarína Vandlíková, riaditeľka Turčianskej knižnice.
Utorkový program odštartoval krátkou prednáškou o vekových a individuálnych osobitnostiach detí v predškolskom veku. Následne sa účastníci sami oboznámili s detským svetom a zahrali si hry určené malým návštevníkom knižníc. V skupinách sa prostredníctvom zábavy zoznamovali a rozvíjali svoju predstavivosť, obrazotvornosť i fantáziu. Tretiu časť vyplnila prezentácia s názvom Bábka v živote dieťaťa, kde si ukázali typy bábok i manipuláciu s nimi a vyskúšali si aj krátku improvizáciu s bábkami. Na záver podujatia nesmela chýbať reflexia a záverečná diskusia, počas ktorej vyhodnotili a zhodnotili všetky aktivity. Tentoraz lektorky upriamili pozornosť na hry s deťmi do siedmeho roku.
„Prostredníctvom týchto aktivít sa knihovníci môžu viac oboznámiť s tým, ako majú s týmito deťmi pracovať, keď prídu do knižnice, akým spôsobom im čítať knihy, dramatizovať text. Hľadáme cestu, ako aj tým najmenším knižku priblížiť, ako ich získať pre čítanie,“ okomentovala aktivity dnešného dňa riaditeľka knižnice.
Približne 30 kolegov prevažne z Martina, ale aj spoza poľských hraníc tak v dnešný deň rozvinulo svoje schopnosti a opäť a o trošku priblížilo svetu detí a detským knihám. „Radi uvítame takéto podujatia, pretože sa stretávame málo. Takéto projekty nás napĺňajú a dávajú nám aj možnosť následne pracovať s deťmi inak,“ zamyslela sa Iveta Salíniová, jedna z účastníčok. „Dnes je to super, sú to naozaj zaujímavé aktivity,“ dodala.
Projekt Prečo čítať deťom organizuje a Žilinský samosprávny kraj – Turčianska knižnica v Martine. Spolufinancovaný je Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Pragramu cezhraničnej splupráce Poľko – Slovenská republika 2007 – 2013. Na poľskej strane realizuje komplementárny projekt Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach – Dziedzicach pod názvom KULTURKOWO.