piatok - 19. apríla, 2024
, Komu udelia cenu Martina Benku? Pripomíname si 125. výročie jeho narodenia

Komu udelia cenu Martina Benku? Pripomíname si 125. výročie jeho narodenia

Vo štvrtok 26. septembra 2013 o 15.00 hodine sa v priestoroch Slovenského národného múzea –  Múzea Martina Benku v Martine pri príležitosti 125. výročia narodenia umelca uskutoční Spomienková slávnosť Martina Benku. V dome, v ktorom maliar tvoril a prežil posledné roky, sa opäť stretnú jeho príbuzní, rodáci, spolupracovníci i obdivovatelia originálnej tvorby. V nej Benka napĺňal a rozvíjal svoje krédo – zobrazovať Slovensko a jeho ľudí ako sebavedomých a radostných. Všetci pozvaní hostia však budú na významného umelca nielen spomínať, ale aj ďalej šíriť jeho ľudský i umelecký odkaz.

Ústrednou témou tohtoročnej slávnosti bude vznik hodnotnej zbierky Slovenského národného múzea v Martine. Tvoria ju predmety, ktoré maliar podaroval štátu a zahŕňa diela, osobné predmety, ba i samotný dom, dnes sídlo múzea.

Podľa jeho želania, ktoré zakotvil v testamente, sa na slávnosti každý rok udeľuje Cena Martina Benku. Táto je určená začínajúcim i etablovaným výtvarným umelcom a teoretikom umenia. Diela posudzuje a z viacerých návrhov vyberá Správa pozostalosti Martina Benku pôsobiaca pri Fonde výtvarných umení. Cenu za rok 2012 už štyridsiaty prvý raz udelí Rada Fondu výtvarných umení. Slávnosť bude pokračovať položením venca na umelcov hrob na Národnom cintoríne a symbolickým poďakovaním sa za hodnoty, ktoré Martin Benka rozvinul v slovenskom výtvarnom umení i v národnej kultúre vôbec.

autor: Igor Válek, foto: www.shopkabinet.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *