utorok - 26. septembra, 2023
, Cyklotrasa zdravia, kde sa všetci zdravia!

Cyklotrasa zdravia, kde sa všetci zdravia!

Cyklotrasa zdravia, kde sa všetci zdravia! Aj tak možno nazvať Bystrickú cyklomagistrálu, ktorú Mikroregión Bystrická dolina otvoril na jeseň minulého roka. Dvadsať kilometrov dlhá cyklotrasa v hodnote viac ako 3 milióny eur bola financovaná prostredníctvom projektu „Zlepšenie dopravnej dostupnosti na poľsko-slovenskom pohraničí“ z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007-2013. Trasa je situovaná po telese bývalej lesnej úvraťovej železničky, ktorá premávala od prvej polovice minulého storočia z Novej Bystrice až po Oščadnicu.

Vybudovaním cyklomagistrály vznikla v doline jedinečná atrakcia pre šport a oddych

V rámci výstavby tu osadili i prvky drobnej architektúry, informačné tabule, lavičky, stojany na bicykle, koše na odpadky a zrealizovalo sa i zvislé a vodorovné dopravné a turistické značenie. Vybudovaním tohto diela vznikla v doline jedinečná atrakcia pre šport a oddych, ktorá bola z väčšej časti vedená po svojom vlastnom telese. „Vzhľadom na finančnú náročnosť však z projektu nebolo možné vybudovať všetky úseky, preto bolo nutné ich obchádzanie po miestnych komunikáciách a štátnych cestách. Situácia sa však v tomto roku zlepšila. Za finančnej podpory Úradu vlády sa začalo s dobudovaním nevyhnutných chýbajúcich spojníc. Azda najžiadanejšou požiadavkou zo strany návštevníkov bolo vybudovanie spojnice Stará Bystrica – Klubina,“ povedal poslanec NR SR a starosta obce Stará Bystrica Ján Podmanický.

V obci Nová Bystrica došlo k napojeniu cyklotrasy na športový areál, čím vzniklo ideálne nástupné miesto v tesnej blízkosti centra obce. Nová spojnica výrazne prispeje k zvýšeniu bezpečnosti chodcov, cyklistov a korčuliarov. Navyše sa zvýši kvalita udržiavanej bežeckej stopy počas zimného obdobia. Súčasťou dobudovania nového telesa je aj 47 metrov dlhá lávka cez rieku Bystrica, ktorá ho spája s pôvodnou cyklotrasou.

zdroj: Hana Danová, foto: www.cykloklubpodbiel.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *