nedeľa - 19. mája, 2024

V Žiline v týchto dňoch ožíva tajomný svet bábok

Žilina sa od včera mení na hlavné mesto slovenských bábkarov. Po štvrtý raz sa tu v čase od 18. do 20 . septembra koná festival Bábková Žilina. Tri festivalové dni sú naplnené divadelnými predstaveniami, koncertmi a pouličnými vystúpeniami. Festival otvára tradičný pochod bábkarov centrom Žiliny.

Na slávnosti bábkarov sa aj tento rok zúčastňujú všetky profesionálne bábkové divadlá zo Slovenska (Bratislavské bábkové divadlo, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Bábkové divadlo Žilina, Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice, Bábkové divadlo Košice) a divadelné súbory, ktoré sa venujú bábkovému divadlu a tvorbe pre deti a mládež.

Ako informoval TASR Peter Palik, dramaturg Bábkového divadla Žilina (BDŽ), na festivale sa okrem iných predstaví aj divadlo PIKI s inscenáciou Pes (Prí)tulák a vynikajúci slovenský bábkar Ivan Martinka s monodrámou Bartimejove pašie. „Návštevníci festivalu uvidia aj najlepšie produkcie študentov bábkarskej tvorby z Vysokej školy múzických umení. Pestrý program určený deťom i dospelým obohatí aj predstavenie Back to Bullerbyn v podaní divadla Športniki.“

Mnohých tiež poteší vystúpenie slovinského bábkara Matiju Solce a jeho divadla Matita. Domáci súbor zo Žiliny ponúkne divákom rozprávkovú veselohru s názvom Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke a úspešné pouličné divadlo v réžii Jakuba Nvotu Kata dcéra kata.

Hlavný organizátor festivalu BDŽ pre rekonštrukciu svojich priestorov nadviazal spoluprácu so Stanicou Záriečie a Mestským divadlom Žilina. Festivalové aktivity sa tak rozšíria aj do týchto kultúrnych inštitúcií. Priaznivci bábkového divadla budú dianie festivalu sledovať i na žilinských námestiach.

autor: tasr, foto: slovakia.travel.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *