piatok - 26. apríla, 2024
, Koniec školského roka na SPŠ v Martine: Úspešné zavŕšenie projektu Strom Laca Novomeského

Koniec školského roka na SPŠ v Martine: Úspešné zavŕšenie projektu Strom Laca Novomeského

So zatvorenými dverami školy sa uzavrel jeden z úspešných projektov  Strednej priemyselnej školy v Martine. Projekt s názvom Strom Laca Novomeského sa začal v marci a jeho finálna časť prišla s koncom školského roka.

Ako to celé začalo?

Presne 20. marca sa zrealizovala jeho prvá fáza. Symbolicky, prvý jarný deň v tomto roku, sa pred jedným zo stromov pri SPŠ zišla skupina ľudí, medzi ktorými bol viceprimátor mesta Imrich Žigo, riaditeľka školy Dagmar Najšlová, realizátorky projektu Lenka Huňorová a Perla Ivaničová, zástupcovia a predovšetkým žiaci školy.

Strom, pri ktorom sa slávnostnými príhovormi začal napĺňať zámer projektu, bol netradične „ozdobený“ laminovanými lístkami s úryvkami básní Laca Novomeského. Odo dňa, keď ich študenti pripevňovali na strom, prešli skúškami premenlivosti jarného počasia. Dážď, chlad a vietor sa s nimi pohrávali,  pohládzali alebo s vervou strhávali. Presne tak, ako to bolo aj v živote Laca Novomeského. Básnika, redaktora, publicistu, politika, spoluzakladateľa skupiny DAV. „Strom si žije vo svojom virtuálnom živote veľmi aktívne,“ tvrdí Lenka Huňorová, ktorá je presvedčená, že v reálnom svete ešte čítaniu, básňam a printovým knihám neodzvonilo…

Po slávnostných príhovoroch sa účastníci presunuli do priestorov školy, aby sa slova ujali doktorandka Ústavu politických vied SAV Janka Sivičeková a kulturológ, hudobník  Lukáš Perný. Žiakom SPŠ sa snažili nielen priniesť podrobné informácie o osobnosti, po ktorej je pomenovaná ulica školy, ale aj vysvetliť súvislosti jeho pôsobenia v zložitom životnom období od začiatku 20. storočia až po 70-te roky.

Pri SPŠ v Martine vyrástla knižná búdka

Ďalšia fáza projektu pokračovala po dvoch mesiacoch osadením nosnej konštrukcie pre knižnú búdku pri Strome Laca Novomeského. Knižnú búdku podľa podkladov z jednej internetovej komunitnej organizácie zhotovil Janko Kaličiak, žiak tretieho ročníka. Dielo, hodné zručnosti profesionálneho stolára, spolu so svojimi spolužiakmi 11. júna pripevnil  na nosnú konštrukciu. „Vezmi si knihu, po prečítaní ju vráť, alebo vymeň za inú,“ nabáda okoloidúcich oznam na búdke. Aby sa tento odkaz začal čo najskôr realizovať, ako prvý búdku knihami naplnil ďalší žiak školy, tretiak Janko Slančík.

Koncom júna, pri príležitosti Dní Milana Hodžu, prišla ako spoluorganizátorka vedeckej konferencie Janka Sivičeková, aby okrem účasti na konferencii v SNK opäť navštívila priestory SPŠ v Martine, kde pred troma mesiacmi prednášala žiakom školy. A pri tejto príležitosti obohatila knižnú búdku publikáciou Laco Novomeský kultúrny politik, politik v kultúre. Momentálne z knižnej búdky knihy skôr ubúdajú, ako pribúdajú, podobne ako aj záložky, ktoré žiaci vytvorili v rámci ďalšieho projektu Záložka spája školy.

Finalizáciu projektu zdobila levanduľa

Deň pred slávnostným odovzdávaním vysvedčení sa realizácia projektu zavŕšila. Žiaci upravili priestor okolo knižnej búdky vysadením levandule, ktorá hádam spríjemní chvíle pri čítaní úryvkov básní Laca Novomeského. Možno pozastaví náhodného okoloidúceho pri knižnej búdke, z ktorej si požičia knihu, prípadne nejakou do nej prispeje.

Autor: Perla Ivaničová
Foto: SPŠ Martin/archív

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *