štvrtok - 25. apríla, 2024
, Košicko-bohumínska železnica oslavuje 150 rokov

Košicko-bohumínska železnica oslavuje 150 rokov

Cez víkend 25. a 26. septembra 2021 si pripomenieme 150. výročie jednej z najväčších súkromných železníc na území Slovenska – Košicko-bohumínskej železnice. Súčasťou pripomienky bude najmä jazda historického parného vlaku medzi Vrútkami a Spišskou Novou Vsou v sobotu, resp. jazda mimoriadneho vlaku medzi Spišskou Novou Vsou a Žilinou v nedeľu.

História jubilujúcej trati sa začala písať už v polovici 19. storočia. V tomto období sa výstavbou trate spojujúcej Sliezsko cez Jablunkov, Žilinu, Liptovský Mikuláš, Poprad a Spišskú Novú Ves s Košicami zaoberala správa železiarní v Třinci. Železiarne boli majetkom veľkokniežaťa Albrechta, člena cisárskej rodiny, ktorý už pred rokom 1867 vlastnil aj bane a hute na Liptove a na Spiši. Zámer sa však neuskutočnil pre nedostatok iných obchodných príležitostí v trase uvažovanej železnice. Ďalší záujemcovia o výstavbu železnice zas odstúpili od zámeru z finančných dôvodov. Prvé práce sa napokon začali 15. októbra 1867, ale opäť pre finančné problémy sa výstavba prerušovala a odkladala, až pokiaľ financovanie stavby neprevzala Anglicko-rakúska banka. Následne sa výstavba trate naplno rozbehla. Ako prvý bol dokončený úsek Košice – Kysak – Prešov, na ktorom sa prevádzka rozbehla 1. septembra 1870. Následne bola na ďalších úsekoch prevádzka začatá takto: Bohumín – Český Těšín 1. februára 1871, Český Těšín – Žilina 8. februára 1871, Žilina – Poprad 8. decembra 1871, Poprad – Spišská Nová Ves 12. decembra 1871 a nakoniec Spišská Nová Ves – Kysak 12. marca 1872.

Železnice si pripomenú výročie dvoch najzaujímavejších úsekov medzi Žilinou a Popradom jazdami dvoch párov historických vlakov. Ako prvý vyrazí na trať v sobotu 25. septembra 2021 historický parný vlak ťahaný 85- ročným parným rušňom 486.007, prezývaným Zelený Anton. Ten bol vyrobený v roku 1936 ako horský rýchlikový parný rušeň práve pre sklonovo náročnú Štrbskú rampu. Vlak vyrazí z Vrútok o 7:30 hod. a do Spišskej Novej Vsi príde o 10:50 hod. Späť zo Spišskej Novej Vsi sa vracia o 13:20 hod., pričom do Vrútok dorazí o 16:25 hod. V nedeľu vyrazí na jubilujúcu trať mimoriadny vlak ťahaný historickým elektrickým rušňom E 499.062 Bobina najskôr v úseku Liptovský Mikuláš – Spišská Nová Ves ako cyklovlak, potom v podobe náučného vlaku v úseku Spišská Nová Ves – Žilina a späť, kde sa budú môcť cestujúci dozvedieť mnoho zaujímavého nielen z histórie trate, po ktorej vlak pôjde, ale aj o ostatných zaujímavostiach z okolia trate. Cyklovlak vyrazí z Liptovského Mikuláša o 7:05, zo Spišskej Novej Vsi už ako náučný vlak odíde o 9:04, do Žiliny dorazí  12:08 a späť zo Žiliny sa bude vracať o 14:20 hod.

Zdroj: Ria Feik Achbergerová, hovorkyňa ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …