piatok - 21. júna, 2024
, Krajská knižnica v Žiline sa opäť zapojí do Týždňa slovenských knižníc

Krajská knižnica v Žiline sa opäť zapojí do Týždňa slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc sa uskutoční v dňoch od 29. februára do 4. marca pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých. 

Pre návštevníkov knižnice pripravuje Krajská knižnica rôzne besedy, tvorivé dielne pre deti, veľkú burzu kníh, knižničné hliadky, deň otvorených dverí a mnoho ďalších podujatí. Žilinská knižnica sa do národnej akcie zapája už po 17-krát. „Snažíme sa takto poukázať na svoje nezastupiteľné miesto v oblasti kultúry a vzdelávania a prilákať do prostredia kníh, tlače a moderných informačných médií tradičných aj nových používateľov,“ povedala Katarína Šušoliaková, riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline. „Týždeň slovenských knižníc tradične nemení svoj základný cieľ. Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí,“ vyslovila Emília Antolíková, predsedníčka Slovenskej asociácie knižníc.

Tento rok Týždeň slovenských knižníc pripadol na jarné prázdniny v našom kraji a tomu knižnica prispôsobila aj program. Začiatok prvého dňa, 29. február, bude patriť najmenším. Budú sa rozprávať na tému Pavol Dobšinský a rozprávky. Knihovníčka Janka bude hovoriť o živote najznámejšieho slovenského zberateľa a upravovateľa ľudových rozprávok, ktoré sú stále živé a zapustili hlboké korene do vedomia čitateľa, predovšetkým detského. V utorok sa môžu v rovnakom čase tešiť na podujatie Zahrajme sa s ľudovými rozprávkami. Štvrtok bude patriť spoločenským hrám od 15.00 hod. a v piatok sa deti do 12 rokov zabavia o 10.00 hod. na tému Ľudová rozprávka ako komix?

Počas celého týždňa na nich čaká ešte jedno prekvapenie. „Detskému čitateľovi ponúkame zápisné na 365 dní bezplatne. Využiť ho môžu deti do 15 rokov, vrátane,“ povedala riaditeľka. Zľavnené zápisné však čaká aj stredoškolákov. Za dva kultúrne poukazy sa môžu zastaviť v Krajskej knižnici v Žiline a na jej pobočkách Vlčince a Hájik a ušetriť na zápisnom jedno euro.

Navyše, tí, čo budú prichytení pri čítaní v uliciach mesta počas celého týždňa získajú od študentov vysokej školy alebo od knihovníčok z Knižničnej hliadky poukaz na bezplatné zápisné do knižnice na jeden rok. Spoznáte ich jednoducho – na hrudi budú mať označenie: Knižničná hliadka. Na popoludnie pre čitateľov knižnica pripravila taktiež bohatý program. V pondelok vás Severoslovenská esperantská spoločnosť ESONO pozýva na posedenie s knihou Phila Bosmansa Šanca na šťastie a rozprávanie o ním založenom Hnutí bez mena.

Žilinský samosprávny kraj každoročne vyhlasuje Rok osobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Rok 2016 je venovaný osobnosti Juraja Turza. Na utorok si knihovníčky z regionálnej bibliografie pripravili prednášku o Jurajovi Turzovi, uhorskom palatínovi, bojovníkovi proti Turkom, diplomatovi, podporovateľovi Slovákov a protestantizmu. „Pozývame návštevníkov na malú prechádzku do obdobia, v ktorom táto osobnosť žila,“ povedala Nataša Lajdová z Úseku regionálneho výskumu, dokumentov a informácií. „Predstavíme jeho súčasníkov, nielen na našom území, hrady a panstvá, rodinných príslušníkov, erb, významné udalosti, umelecké diela a v neposlednom rade aj jeho stručný životopis.“

V stredu bude tradičný Deň otvorených dverí, kedy si záujemcovia /i tí, ktorí nemajú čitateľský preukaz/ počas celého dňa môžu prísť pozrieť nielen priestory knižnice určené pre verejnosť, ale aj jednotlivé odborné oddelenia knižnice. Popoludní čaká návštevníkov knižnice prednáška o elektronickej databáze EBSCO. Ide o mnohoodborovú databázu, ktorá ponúka prístup k viacerým tematicky zameraným databázam v jednotnom rozhraní. Databázy EBSCO sa na Slovensku stali neoddeliteľnou súčasťou ponuky slovenských knižníc v rámci poskytovania prístupu k elektronickým informačným zdrojom pre čitateľov a návštevníkov knižníc. Na čo slúži i návod na to, ako sa používa, dá knihovník Tibor Ondrušík.

Pravdaže, celý týždeň bude patriť knihám. Pre Žilinčanov preto pripravuje knižnica veľkú Burzu kníh. Stačí prísť do knižnice a vybrať si z viac ako osemtisíc vyradených titulov.

, Krajská knižnica v Žiline sa opäť zapojí do Týždňa slovenských knižníc

Autor: Katarína Kvašňovská/koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti v Krajskej knižnici v Žiline
Foto: oficiálny plagát, pixabay.com

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *