štvrtok - 18. júla, 2024
, Kultúra na kopci: Aký je svet podľa žien?

Kultúra na kopci: Aký je svet podľa žien?

Zatiaľ čo pred 100 rokmi sa naše staré mamy ešte len „prebúdzali“ do života a kliesnili si cestu v čisto mužskom svete, dnes je situácia úplne iná. Ženy volia, pracujú, starajú sa o domácnosť, chodia do práce, popritom čítajú a píšu, chodievajú pravidelne kaderníčke, kozmetičke a manikérke, na kávičku s kamarátkami, do fitka. Ako to zvládnuť a nezblázniť sa?

Návod – veselý aj vážny – vám 4. októbra o 16.30 hod v Slovenskej národnej knižnici v Martine dajú tri známe ženy Barbora Švidraňová, Diana Fabiánová a Barbara Štubňová.

Rozhlasová moderátorka Barbara Štubňová, robí prácu svojich snov. Túžila po nej od puberty a keďže je veľmi cieľavedomá, pomerne rýchlo sa presadila. Najskôr v košickom TOP rádiu, potom nasledovalo rádio Expres a rádio Viva. Pred pár rokmi zakotvila v Rádiu Slovensko, kde moderuje predpoludňajšie vysielanie. O svoje vedomosti a zručnosti sa delí  s mladými nádejnými moderátormi, z ktorých mnohí sa už uchytili v rádiách a televíziách. „Okrem toho, momentálne rekonštruujem dom, takže tam sa realizujem viac, ako som chcela. Organizujem, behám po úradoch, koordinujem, vyzerá to tak, že po tejto nezvyčajnej skúsenosti už zorganizujem všetko na svete,“ komentuje svoje každodenné aktivity. Vždy bola pragmatickou ženou činu, čo možno zdedila aj po svojich babičkách, veľmi nekonvenčných ženách: Každá z nich mala iný prístup k životu, ale ani jeden nebol priemerný. A pritom, jedna sa starala o domácnosť a druhá bola operná speváčka a dramaturgička, žena vzdelaná a veľmi kultivovaná,“ smeje sa Barbora Štubňová. Práve staré mamy ju vraj naučili, že môže robiť všetko, čo len chce, pokiaľ si za tým pôjde a niečo pre to aj urobí. Práve ony mi ukázali, že tým správnym hnacím motorom života je akcia. Nepodarí sa? Nevadí. Určite existuje aj iný spôsob.“ Popri svojej akčnosti zvládla napísať s Antonom Bódisom aj knihu Nie som barbar. Etiketa pre každého, kde nájdu návod na slušné správanie tí, ktorí sa v tom nevyznajú.

Diana Fabiánová točí dokumenty, píše scenáre a blogy o výchove svojich synov a rôznych maličkostiach, ktoré ju občas vyvedú na Slovensku z miery. Popritom však už tri roky úspešne „páruje“ cez sieť LáskaTu nezadaných. „Ako 16-ročná som spolu s mojim terajším manželom skákala na korčuliach zo schodov na Slavíne. No pôrodom sa to u mňa zmenilo. Až teraz, keď mám vlastné deti, som pochopila, čo musela moja mama prežívať počas mojej bujarej mladosti. Už teraz mi zle z tej predstavy, že moji synovia to budú robiť tiež,“ vyznáva sa Diana z toho, aké je to byť matkou. Jej film o menštruácii, Mesiac v nás (2009), vzbudil vo svete rozruch a bol nominovaný na niekoľkých medzinárodných festivaloch.

Ani materstvo ju nezastavilo a počas materskej dovolenky sa aktívne venovala svojim aktivitám, pretože: Obdivujem ženy, ktoré sa vedia naplno koncentrovať len na dieťa a sú pritom v pohode. Myslím si, že matka, ktorá je naplnená v rôznych sférach, je šťastná a potom je šťastné aj dieťa.“

Herečka a speváčka Barbora Švidraňová patrila tiež k tým ženám, ktoré žili a pracovali naplno – film, divadlo, koncerty – proste jeden veľký kolotoč. Koncom roka 2017 sa však stalo niečo, čo ju prinútilo spomaliť: Tehotenstvo je úžasné! Donúti vás oddychovať, lebo najmä v poslednom mesiaci nemáte na výber. Máte čas prehodnotiť doterajší život, uvedomiť si, čo je skutočne dôležité a čo fakt nepotrebujete, vyznáva sa z obdobia, ktoré sa skončilo v máji 2018 narodením syna Gabriela.

Byť ženou je obrovský dar, pretože to, že vyrastie vo vás nová bytosť, je najúžasnejšia škola života. Prevráti sa vám hodnotový rebríček a spoznáte bezpodmienečnú lásku,“ takto sa rodáčka zo Žiliny vyjadrila len nedávno. Ako 4-ročná tancovala ľudové tance, ako 5-ročná začala hrať na klavíri a postupne aj spievať. S herectvom sa dostala do kontaktu až na strednej škole a to muzikálové jej učarovalo až tak, že ho vyštudovala na VŠMU. Seriáloví diváci si ju pamätajú z Paneláku,  Búrlivého vína či šou Tvoja tvár znie povedome. Spieva aj v kapele Basie Frank Band.O tom, aké to je, byť matkou, partnerkou, domácou gazdinkou, pracujúcou ženou a popritom nestratiť hlavu, poklebetia  4. októbra 2018 o 16.30 h v Slovenskej národnej knižnici aj Barbora Švidraňová, Barbora Štubňová a Diana Fabiánová.

Zdroj: Katarína Štefanides Mažáriová, hovorkyňa SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …