piatok - 24. mája, 2024
, Kúpele na Slovensku majú problém s liečbou detí do troch rokov, Luhačovice nie

Kúpele na Slovensku majú problém s liečbou detí do troch rokov, Luhačovice nie

Kým na Slovensku sa deti do troch rokov takmer nemajú kde liečiť, v susedných českých kúpeľoch Luhačovice  sú malí pacienti od 1,5 roka vítaní. Vynikajúce výsledky v liečbe detí majú luhačovické kúpele v liečení atopického ekzému a respiračných ochorení, vrátane astmy. Deti si tu liečia aj obezitu, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia. V roku 2012 sa v Kúpeľoch Luhačovice liečilo spolu 1200 detí a dospievajúcich, medzi nimi aj samoplatcovia zo Slovenska. K tomu počet osôb sprevádzajúcich deti dosiahol 618. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, obchodný riaditeľ kúpeľov.

,,Podľa našich informácií slovenské zdravotné poisťovne nepreplácajú zahraničné liečebné pobyty detí a to ani do 3 rokov. Po vlaňajšom zániku slovenskej liečebne v Trávnici, sa tak nemajú kde na Slovensku liečiť takto malé deti s atopickým ekzémom a malí psoriatici. Určitým východiskom pre samoplatcov je liečba detí od 1,5 roka v Kúpeľoch Luhačovice, určite by však rodičom pomohlo, keby slovenské poisťovne túto liečbu preplácali. Veď až 60 percent prípadov atopického ekzému sa prejaví už v dojčenskom veku. A čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie sú výsledky“, povedal J.Dědek.

Ďalej dodal, že malé deti od 1,5 roka si vyžadujú sprievod rodičov. Práve vtedy sú s nimi matky zvyčajne na materskej dovolenke a tak nemusia riešiť najčastejšie 28 dňovú neprítomnosť v zamestnaní. Prítomnosť rodiča má na malé deti upokojujúci účinok. Sú tak menej stresované z neznámeho prostredia a neznámych ľudí.

,,Rodičia sa pritom počas pobytu naučia užitočné pravidlá, ktoré majú dodržiavať aj po návrate z liečby. Týkajú sa správneho dávkovania liekov, jedálnička a rehabilitačných cvičení,“ povedal J. Dědek.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: Kúpele Luhačovice

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *