sobota - 20. augusta, 2022
, Kysucké múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov novú výstavu ,,Na ľudovú nôtu“
Foto: Kysucké múzeum

Kysucké múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov novú výstavu ,,Na ľudovú nôtu“

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo v priestoroch Múzea Čadca pre svojich návštevníkov novú výstavu ,,Na ľudovú nôtu“.

Drevo bolo najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom. Vďaka tomu máme dnes množstvo druhov výrobkov a veľa techník, ktoré sa využívajú pri spracovaní a výrobe drevených výrobkov. Zároveň sa s ním stretávame v rôznych oblastiach ľudovej kultúry –rezbárstve a maliarstve. Autormi výstavy sú Anton Kadura a Eva Comorková – Kadurová, ktorí už desať rokov prostredníctvom umeleckých diel prezentujú slovenskú kultúru a snažia sa tak dnešnú generáciu  priviesť ku koreňom. Výstava predstavuje diela zhotovené z lipového dreva,  reliéfy a plastiky,  maľbu na plátno alebo drevo.

Blízky vzťah k prírode a umeniu sa začal formovať u Antona Kaduru už v útlom veku, postupne sa začal venovať rezbárstvu a dnes patrí k najvýznamnejším kysuckým rezbárom. Jeho tvorba je širokospektrálna  od drobných bytových plastík cez reliéfy, až po monumentálne diela, ktoré zdobia množstvo verejných priestranstiev  i súkromných záhrad, ale sú aj súčasťou zbierok múzeí a galérií v Čechách, Poľsku a Slovensku. Umeniu sa venuje aj jeho dcéra Eva Comorková-Kadurová, ktorej tiež učarovalo drevo, avšak  trochu v inej podobe. Prostredníctvom maľby na drevo sa snaží sýtymi farbami zvýrazňovať letokruhy a dopĺňať ich realistickou maľbou.

Návštevníci si tak budú môcť na výstave pozrieť diela inšpirované prvkami ľudovej architektúry, ornamentom, ale i zvykmi a tradíciami.

Výstavu môžete navštíviť od 29. apríla 2022do 28. októbra 2022 vo výstavných priestoroch Múzea Čadca.

Zdroj: Kysucké múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …