Kysucké múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov v Kaštieli Radoľa zaujímavú výstavu „Český granát – od ťažby po secesný šperk,“ na ktorej sa prezentuje nádherná zbierka Kysučana, vysokoškolského pedagóga a zanieteného geológa pána Ing. Miloša Duraja, PhD.
Tak, ako je drahý opál slovenským drahým kameňom, je český granát drahokamom vyskytujúcim sa na území Českej republiky. Patrí medzi pyropy a vyznačuje sa typickým odtieňom temne ohnivo červenej farby.
Vyhľadávaným a ceneným kameňom sa český granát stal už za panovania cisára Rudolfa II. Veľkú tradíciu v brúsení drahých kameňov a aj českého granátu má oblasť Turnovska a granátová móda sa vďaka vývozu šperkov do Poľska a Ruska rozšírila po celej Európe. Zásluhu na tejto propagácii mal aj zlatý granátový komplet, ktorý mala na dvornom plese vo Viedni ruská cárovná. Tým sa dostal tento drahý kameň do módy aj na iných panovníckych dvoroch. Kameň sa stal aj vlasteneckým symbolom v dobe českého národného obrodenia.
Na výstave „Český granát – od ťažby po secesný šperk“ návštevníci uvidia šperky z tohto kameňa – brošne, hrebene do vlasov, náramky i náhrdelníky, vyznamenania a pod. z obdobia secesného slohu z prelomu 19. a 20. storočia, ktorý sa vyznačuje veľkou ornamentálnosťou. Výstava bude v radoľskom kaštieli sprístupnená od 20.5. – 5.9.2021.
Veríme, že krása tohto kameňa spolu s umeleckým vypracovaním pohladí každú dušu, a preto všetkých na výstavu srdečne pozývame.
Zdroj: Kysucké múzeum