piatok - 23. februára, 2024
, Kysucké múzeum v Čadci pripravuje podujatie „Pozdrav od susedov“

Kysucké múzeum v Čadci pripravuje podujatie „Pozdrav od susedov“

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje v spolupráci s poľským partnerom „StowarzyszenieSpołeczno-Kulturalne „Istebna“ v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 16.8.2020 medzinárodnú prezentáciu ovčiarstva, kultúrnych zvykov a tradícií zo susedného Poľska.

Na podujatí Pozdrav od susedovvystúpi folklórny súbor Zespółregionalny „Istebna“.Ide o najstarší poľský regionálny súbor. Jeho začiatky účinkovania sa datujú od roku 1901. Od roku 2016 je vedúcou súboru Mária Motyka a tanečným inštruktorom je Jozef Lupiezowiec. Zúčastnili sa mnohých slávnych folklórnych festivalov doma i v zahraničí, kde získali najvyššie ocenenia v oblasti ľudovej kultúry a odznak cti  za zásluhy  pre Sliezske vojvodstvo. Pri dospelom folklórnom súbore pracuje aj detský folklórny súbor Malá Istebna.

Vystúpia o 13. hodinena pódiu pri objekte Krčma z Korne a zahrajú aj o 14.30 počas jazdy vláčikom na Historickej lesnej úvraťovej železnici. V rámci medzinárodnej prezentácie ovčiarstva nebudú chýbať remeselníci, ktorí predvedú ovčiarske remeslo, napríklad aj ukážky spracovania vlny, a tradičná poľská kuchyňa v podobe ovčích syrových špecialít. Milovníkov folklóru zaiste poteší ukážka a predaj krpcov či unikátnych výšiviek z Istebnej. Svoje remeslo nadšencom predvedie aj košikár.

Podujatie v rámci projektu Medzinárodná prezentácia ovčiarstva v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom podujatia.

Zdroj: Kysucké múzeum v Čadci

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …