štvrtok - 25. apríla, 2024
, Lávku cez rieku Kysuca medzi žilinskými mestskými časťami Brodno a Vranie otvorili
Foto: Mesto Žilina

Lávku cez rieku Kysuca medzi žilinskými mestskými časťami Brodno a Vranie otvorili

Oceľovú lávku cez rieku Kysuca medzi žilinskými mestskými časťami Brodno a Vranie v stredu oficiálne otvorili. Podľa hovorkyne mesta Žilina Barbory Zigovej nahradila pôvodnú lanovú lávku, ktorá bola dlhodobo v nevyhovujúcom stave.

Minulý týždeň sa uskutočnila prvá vstupná prehliadka

Doplnila, že stavebné náklady na vybudovanie lávky, ktorá bude slúžiť chodcom a cyklistom, dosiahli takmer 553.000 eur. „Celú sumu hradilo mesto z vlastného rozpočtu. So stavebnými prácami sa začalo v októbri minulého roka. Novú lávku dokončili vo februári 2019 a od 9. apríla bola po právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia odovzdaná do užívania,“ dodala Zigová.

„Minulý týždeň sa uskutočnila prvá vstupná prehliadka za účasti oprávnených osôb na posúdenie jej stavu. Aj to bolo dôvodom, prečo sme čakali s otvorením,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.Nová lávka je podľa Zigovej dlhá 76,5 metra a široká približne 2,8 metra. „Súčasťou lávky je osvetlenie, vďaka ktorému bude priechod bezpečnejší aj počas večerných či skorých ranných hodín,“ podotkla.

Lávka je bezpečnejšia

„Som veľmi rád, že sa nám spoločne podarilo vybudovať novú lávku, pretože to bol dlhoročný sen obyvateľov Vrania i Brodna. Lávka dnes svojou architektúrou vytvára nezameniteľnú dominantu týchto mestských častí. Oproti predchodkyni je neporovnateľne bezpečnejšia, no hlavne pohodlnejšia a v neposlednom rade je určená aj pre cyklistov,“ doplnil žilinský primátor.

Podľa poslanca Mestského zastupiteľstva v Žiline Jána Pažického sa obyvatelia obidvoch mestských častí dožadovali novej lávky už niekoľko rokov, pretože majú spoločnú základnú i materskú školu, poštu či farnosť. „Ďakujem za pochopenie miestnym obyvateľom, ktorí museli strpieť určitý nekomfort. Výsledok však stojí za to a verím, že nová lávka nám bude slúžiť aspoň tak dlho, ako tá stará,“ skonštatoval Pažický.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …