utorok - 3. októbra, 2023
, Lesopark čaká výrazná premena. Čo všetko tam nájdete?

Lesopark čaká výrazná premena. Čo všetko tam nájdete?

V žilinskom lesoparku sa začala postupná obnova mobiliáru. V uplynulom týždni boli kompletne vymenené pomôcky na cvičenie a vybudované dopadové plochy. Medzičasom sa rozbehli práce na nových informačných tabuliach, lavičkách i piknikových stoloch.

Osadia tabuľu s ortofotomapou

„Sme veľmi radi, že sa konečne začali práce na obnove mobiliáru v lesoparku Chrasť. Vieme, že Žilinčania veľmi citlivo vnímajú nelichotivú situáciu s rozbitými zariadeniami v lesoparku. Aj nás tento stav mrzí a preto sme si ako hlavné priority pre tento rok stanovili ich kompletnú výmenu,“ povedal Vladimír Randa, predseda správnej rady Nadácie žilinský lesopark, ktorá obnovu iniciovala a s podporou mesta Žilina realizuje.

„V najbližšom čase budú na hlavných vstupoch do lesoparku osadené informačné tabule s detailnou ortofotomapou, ako aj 82 kusov lavičiek a 18 kusov piknikových stolov. Vieme, že občania na ne už dlhšie čakajú a týmto sa im chceme za zdržanie ospravedlniť. Bohužiaľ, kvôli neschopnosti pôvodného dodávateľa tieto dodať, sa predĺžilo obdobie, počas ktorého je lavičiek v lesoparku málo,“ vysvetlil Peter Fiabáne, člen správnej rady nadácie.

Zrekonštruujú celý areál

Nadácia si urobila analýzu potrieb občanov, z ktorej vyplynulo, že jedným z najpálčivejších problémov je stav detského ihriska v lesoparku. Preto si dala spracovať projekt jeho kompletnej rekonštrukcie. V rámci jeho realizácie bude v etapách zrekonštruovaný celý areál.

„Areál detského ihriska v lesoparku bol do dnešnej podoby vybudovaný v roku 2006. Stav detských preliezok je však už neudržateľný. Som preto veľmi rád, že mesto Žilina a Nadácia žilinský lesopark spoločnými silami pracujú na tom, aby sa ešte v tomto roku detské ihrisko zrekonštruovalo,“ povedal Igor Choma, primátor mesta.

Mesto Žilina v rámci ďalších aktivít v lesoparku oslovilo Slovenský pozemkový fond so žiadosťou o prenájom parcely pod hvezdárňou. Cieľom je sceliť pozemky v správe mesta tak, aby sa dala v blízkej budúcnosti spraviť koncepcia využitia územia pod vojenským cintorínom.

„Veríme, že po dokončení rozbehnutých aktivít v centrálnej časti lesoparku, sa budeme môcť venovať aj tejto, dlho zanedbávanej časti. Jedná sa o veľkú plochu, ktorá je momentálne zarastená a kde by sa dali vytvoriť krásne oddychové plochy pre rôzne vekové skupiny,“ osvetlila ďalšie plány nadácie členka správnej rady, Ľudmila Chodelková.

Vladimír Randa, foto: Marek Jančúch

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *