piatok - 24. mája, 2024
SNK, Literárne múzeum SNK sa opäť zapojí do Noci múzeí a galérií

Literárne múzeum SNK sa opäť zapojí do Noci múzeí a galérií

V sobotu 18.mája 2024  sa Literárne múzeum SNK opäť zapojí do Noci múzeí a galérií. Tešiť sa môžete nielen na voľné komentované vstupy do expozície a novej výstavy, ale aj na premietanie filmu Olejkári a šafraníci v Turci a dramatizované pásmo zo života Jána Kollára a jeho milovanej Friederiky. Brány múzea sa tak zatvoria až o 22.hodine. 

SNK, Literárne múzeum SNK sa opäť zapojí do Noci múzeí a galérií

Od 16. hodiny máme pre jednotlivcov ale i ucelené skupiny pripravené komentované prehliadky stálej i nestálej expozície + a ++  ako aj na novoinštalovanú výstavu Sláwy dcera, ktorou si pripomíname 200. výročie vydania tejto známej lyricko – epickej skladby Jána Kollára (1793 – 1852).

O 17. hodine si môžete pozrieť dramatizované pásmo Ján a Friederika zo života tohto mošovského rodáka a jeho manželky Friederiky Wilhelmíny Schmidtovej. Práve láska ku Friederike  (Míne) na jednej strane a  láska k vlasti boli Kollárovou inšpiráciou pri písaní básnickej skladby. Snáď každý študent si pamätá autorove dramatické rozhodnutie v 1. speve – kedy si z hrudi vyberie srdce na dve polky rozlomí a dá , „jednu vlasti půlku, druhou Míně.“.O 18.30 h sa prenesieme do Turčianskej kotliny. Film Olejkári a šafraníci v Turci  rozpráva príbeh o histórii a pôvode tohto remesla v našom regióne. Jeho počiatky sa spájajú s príchodom jezuitov do obce Kláštor pod Znievom, ktorí postupne naučili Turčanov vyrábať oleje a pestovať liečivé rastliny. Scenárista Peter Cabadaj približuje históriu mužov, ktorí v snahe zabezpečiť živobytie pre svoje rodiny museli opúšťať svoje domovy sezónne alebo natrvalo. Ich osudy zachytávali vo svojej literatúre aj J. M. Hurban či historik Jozef Hrozienčik.

Zdroj: TS, Katarína Štefanides Mažáriová, SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …