nedeľa - 24. septembra, 2023
, Lyrická múza inšpiruje Martinskú poetickú jeseň už desať rokov

Lyrická múza inšpiruje Martinskú poetickú jeseň už desať rokov

Od piatku 20. do nedele 22. septembra sa v Turci opäť intenzívnejšie prejavovala pozitívna sila a blahodarné pôsobenie literárnej lyrickej múzy. Postarali sa o to účastníci a program jubilejného 10. ročníka Martinskej poetickej jesene, ktorú s viacerými partnermi pripravila Turčianska knižnica v Martine.

Po oficiálnom začiatku a úvodnej prezentácii z tvorby, ktorý prebehol v piatok popoludní v Turčianskej knižnici, sa priatelia literárneho slova presunuli do neďalekých Koštian nad Turcom, kde boli ubytovaní. V sobotu bohatý program pokračoval návštevou susednej obce Turčiansky Peter. Tam na všetkých čakala prehliadka svätopeterského kostola, organový minikoncert, exkurzia u umeleckého rezbára Juraja Šimona, prehliadka  zrekonštruovaného kaštieľa a priľahlého parku.

O návrat k prameňom písomníctva sa postaral publicista a literát Peter  Mišák vo svojej prednáške k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Inšpiratívnu spomienku na Martina Rázusa a jeho román Maroško študuje zas predniesol Igor Válek.

Ďalší ročník Martinskej poetickej jesene sa vydaril, dôkazom sú aj slová jednej z organizátoriek Taťány Sivovej z Turčianskej knižnice: „Napriek občas chladnejšiemu počasiu boli všetci spokojní a v nedeľu, keď sme si vymieňali kontakty a robili záznamy do kroník, povedali, že o rok prídu zas.“ Ostáva dodať, že na jubilejnom 10. ročníku Martinskej poetickej jesene sa aktívne zúčastnili takmer štyri desiatky priateľov literárneho slova zo Slovenska, Čiech a Moravy, Poľska i Chorvátska a výsledkom stretnutia bude i almanach. Literáti dobre vedia, že napísané zostáva…

Autor: Igor Válek, foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *