nedeľa - 14. júla, 2024
, Martin: V Turčianskom kultúrnom stredisku otvoria výstavu Inšpirácie
Ilustračné foto/pixabay

Martin: V Turčianskom kultúrnom stredisku otvoria výstavu Inšpirácie

V klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska (TKS) v Martine predstavia na výstave Inšpirácie svoje diela dlhoročné členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov Emília Kmeťová a Marcela Pajurková.

Výstavu sprístupnia verejnosti vo štvrtok 6. septembra 2018 a potrvá do 5. októbra 2018.

„Výstava Inšpirácie zobrazí prostredníctvom viacerých výtvarných techník fantáziu a nazeranie na svet autoriek vystavených diel. Emília Kmeťová začínala s tvorbou popri zamestnaní. Počas vzdelávania pre dospelých v rokoch 1998 až 2001 študovala v skupine pod vedením Evy Bebčákovej v Ľudovej škole umenia (ĽŠU) v Martine. Pôvodne chcela maľovať iba na sklo. Neskôr ju oslovili aj iné výtvarné techniky, tiež médiá, pastel, akvarel, enkaustika, ale najmä maľba akrylom,“ ozrejmila Monika Ondrušová, poverená vedením TKS v Martine.

Kmeťová najradšej maľuje dedinky v ich pôvodnom rozložení s chalúpkami, kostolíkmi a zvoničkami, krajinky či pestré kvety. Pravidelne sa zúčastňuje na celoslovenskej súťaži Výtvarné spektrum, kde niekoľkokrát aj postúpila do krajského kola a získala viacero ocenení. V súčasnosti často pracuje pod odborným vedením učiteľov.

Marcela Pajurková je členkou Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov od roku 2006.

„Umelecké základy maľovania, kreslenia, modelovania a grafických techník dostala už na ĽŠU v Martine. Dnes je najobľúbenejšou technikou autorky kresba ceruzkou, rudkou, tušom a suchým pastelom. Zúčastňuje sa nielen na výtvarných, ale aj fotografických súťažiach, na ktorých už získala viacero ocenení,“ doplnila Ondrušová.

Výstavu pripravilo TKS v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …