štvrtok - 25. júla, 2024
, Medzinárodná súťaž Bienále Fantázie 2016 v Turčianskej galérii v Martine

Medzinárodná súťaž Bienále Fantázie 2016 v Turčianskej galérii v Martine

Turčianska galéria v Martine Vás pozýva na slávnostné otvorenie XXII. Bienále Fantázie 2016 a projektu Číselná krajina v piatok 13. mája v priestoroch Turčianskej galérie. 

XXII. ročník Bienále fantázie 2016 s podtitulom Rozprávky, mýty legendy je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.”

V aktuálnom ročníku sme sa rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávka, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu. Keďže si uvedomujeme, že porekadlá, riekanky, i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali sme podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy. Myslíme si, že takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky či obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe. Aby však téma prác nebola príliš široká, rozhodli sme sa upriamiť pozornosť malých a mladých tvorcov na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam. Do Turčianskej galérie prišlo v aktuálnom ročníku viac ako 5400 detských prác z 33 krajín sveta.

Väčšina z nich bola venovaná najznámejším rozprávkovým príbehom, populárnym v európskom priestore (neposlušné kozliatka, tri prasiatka, boj rytiera s trojhlavým drakom i sedem zhavranelých bratov atď.). Objavilo sa aj niekoľko exotických božstiev s veľkým počtom rúk, bájne krajiny, nachádzajúce sa za siedmimi horami a siedmimi dolami i tajomné trináste komnaty.

Diela hodnotila medzinárodná odborná porota 6. a 7. apríla a udelila 43 cien v hlavných kategóriách a viac ako 600 čestných uznaní. Ocenené diela zaujali najmä svojou energiou, kreativitou, spontánnosťou, radosťou a humorom. Pripomíname, že v rámci tohto ročníka budú ocenené Cenou Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí práce slovenských detí žijúcich v zahraničí, ktorým ocenenie sa odovzdá 19. mája počas vernisáže výstavy Hľadanie raja.

Všetky ocenené diela budú predstavené verejnosti v Turčianskej galérii v Martine počas vernisáže v piatok, 13. mája. Už o 14.00 hod. začne pred galériou kultúrny program a tvorivé dielne pre deti, o 15.00 hod. bude prebiehať slávnostné odovzdávanie kolektívnych a individuálnych cien Bienále fantázie a vernisáž ocenených prác. Súčasťou Bienále fantázie je aj vernisáž výstavného projektu s názvom Číselná krajina, ktorá vznikla ako základná kostra pre inštalovanie ocenených detských prác. Koncepcia projektu Číselná krajina, inšpirovaného číslami, vznikla tvorivým dialógom medzi dizajnérom Petrom Klaudínym a Petrom Klaudínym st., grafikom Ivanom Bílým, výtvarnými pedagogičkami Evou Mužilovou, Ninou Vráblovou a kurátorkou výstavy Kristínou Zvedelovou. Symbióza dvoch projektov ponúka nový pohľad na inštalovanie a prezentáciu detskej tvorby, ktorá sa nestáva ústredným prvkom výstavy, ako to bolo v minulosti, ale stáva sa jednou vrstvou číselnej krajiny, konfrontovanej s výtvarným názorom profesionálnych výtvarníkov.

Týmto podujatím Turčianska galéria otvára TÝZDEŇ GALÉRIE, počas ktorého do 21. mája budú prebiehať rôzne aktivity.

, Medzinárodná súťaž Bienále Fantázie 2016 v Turčianskej galérii v Martine

Autor: Kristína Zvedelová
Foto: oficiálny plagát, turiec.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *