piatok - 24. mája, 2024

Medzinárodný folklórny festival Bukovinské stretnutia opäť zavíta do Turčianskych Teplíc

Už tento víkend (24. – 25. augusta) sa v Turčianskych Tepliciach uskutoční medzinárodný folklórny festival pod názvom Bukovinské stretnutia. Pôjde už o 24. ročník tohto medzinárodného festivalu, na Slovensku sa bude konať už šiestykrát. Bukovinských stretnutí sa zúčastnia folklórne súbory zo Slovenska, Česka, Poľska, Rumunska, Maďarska a Srbska, dokopy takmer dve stovky folkloristov. Aj v týchto krajinách sa každoročne koná festival s rovnomenným názvom. Celé podujatie v Turčianskych Tepliciach bude opäť spojené s hornoturčianskymi dožinkovými slávnosťami a súčasťou podujatia bude aj jarmok ľudových remesiel.

„Festival nám pomáha priblížiť sa a zjednotiť, ukazuje, že rôzne etniká môžu vytvárať jednu spoločnosť- bez ohľadu na vek. Zameranie sa na projekt viacgeneračných skupín, mládežníckych a detských súborov zaručuje, že miestne a národné tradície, kultúrne a generačné vzťahy, pretrvajú,“ priblížil nosnú myšlienku riaditeľ festivalu Zbigniew Kowalski.

Ukážu to najlepšie zo svojho repertoáru

Medzinárodný folklórny festival Bukovinské stretnutia odštartuje v sobotu jarmokom ľudových remesiel a tradičnou primátorskou praženicou. Popoludní prejde centrom mesta dožinkový sprievod a následne na to festival slávnostne otvorí primátor mesta Michal Sygút a riaditeľ festivalu Zbigniew Kowalski. Večer sa predstavia folklórne súbory z Turca a folklórne zoskupenia z Česka, Poľska, Rumunska, Maďarska a Srbska. V nedeľu o 14-tej popoludní sa uskutoční záverečný galaprogram, v ktorom zahraničné folklórne súbory ukážu to najlepšie zo svojho repertoáru.

Región Bukovina už roky spája viaceré národy

Festival Bukovinské stretnutia je pripomenutím si tradícií regiónu Bukoviny, ktorý leží na hraniciach Ukrajiny a Rumunska. Bukovina je rozlohou neveľký mnohonárodnostný karpatský región. Po celé generácie tu žila harmonicky viacnárodná spoločnosť, do ktorej okrem Rumunov a Ukrajincov patrili aj Nemci, Židia, Poliaci, Maďari, Arméni, Slováci a Rómovia. Táto bohatá etnická a náboženská mozaika sa v 19. storočí premenila na neopakovateľnú multietnickú spoločnosť nazývanú Švajčiarskom východu alebo Európou v miniatúre. Vo svojej rôznorodosti dáva možnosť zachovania vlastnej národnej identity, učí vzájomnému porozumeniu a uctievaniu hodnôt dôležitých pre svojich susedov.

PROGRAM
Sobota, 24. 8.2013
9:00 h – Primátorská praženica pred budovou MsÚ
9:00 h – Jarmok ľudových remesiel
14:00 h – Dožinkový sprievod pešou zónou
14:30 h – Poďakovanie za úrodu, odovzdanie dožinkového venca, kultúrny program
21:00 h – Večerné vystúpenia folklórnych súborov z domova i zahraničia

Nedeľa, 25.8.2013
14: 00 h – Galakoncert účastníkov, vystúpenia zahraničných folklórnych súborov

Zdroj: www.turciansketeplice.sk, foto: jankohrasko.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *