nedeľa - 19. mája, 2024
ako znížiť cholesterol, Meriate si cholesterol? Aké sú jeho ideálne hodnoty?
Ilustračné foto: pexels

Meriate si cholesterol? Aké sú jeho ideálne hodnoty?

Cholesterol je nevyhnutnou látkou, potrebnou pre správne fungovanie nášho organizmu. Je to tuková látka, ktorá sa nachádza v každej bunke nášho tela. Je súčasťou žlčových kyselín, ktoré pomáhajú telu spracovať tuky a uvoľniť z nich energiu. Naše telo si dokáže vyrobiť cholesterol samo – v pečeni a v tráviacom trakte, no časť cholesterolu prijímame aj stravou.

Čo zvyšuje cholesterol

Keďže telo si cholesterol dokáže vyrobiť samo, musíme sami ovplyvniť množstvo prijatého cholesterolu v strave. Pri nesprávnej životospráve, stresujúcich podnetoch a niekedy aj dedičnosťou sa hladina cholesterolu v krvi zvyšuje.

Pri životospráve, ktorá sa skladá z nárazovitého jedenia, dlhých páuz medzi jedlami, vyjedaním chladničky v noci a ťažkých mastných nezdravých jedál možno už o pár mesiacov namerať zvýšený cholesterol.

So zlou životosprávou ide často dokopy aj chronický stres. Ak ste dlhodobo v strese, máte väčšie sklony k nesprávnemu stravovaniu a okrem vysokého cholesterolu hrozia aj srdcovo-cievne ochorenia, infarkt či mozgová príhoda.

Pri dedičnosti dieťa zdedí gény, ktorý sa naňho prenesie od rodičov. V takomto prípade sú už aj deti ohrozené vysokým cholesterolom, ktorý je potrebné znižovať.

Vysoký cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je veľmi zákerná. Vôbec nebolí a ani sa nijak neprejavuje. Preto vysoký cholesterol spolu s vysokým cukrom a vysokým krvným tlakom patria medzi najtichšie zabijaky – pacienti ich zistia až pri závažných problémoch, akými môžu byť ateroskleróza, infarkt myokardu či náhla mozgová príhoda.

Dávky cholesterolu, ktoré telo nespracuje sa usádzajú na stenách ciev, čím spôsobujú zužovanie krvného riečišťa. Vysoký cholesterol je preto potrebné včas odhaliť a to pri preventívnych prehliadkach u všeobecného lekára alebo domácim meraním.

Hraničné hodnoty cholesterolu

Na správne vyhodnotenie hladiny cholesterolu v krvi je potrebné poznať hraničné hodnoty cholesterolu, kedy sa nachádza v krvi len zvýšené množstvo cholesterolu a kedy sa jedná už o vysoký cholesterol.

Pre zdravých dospelých jedincov sú hodnoty zvýšeného cholesterolu od 5,5 mmol/l do 6,2 mmol/l. Pri deťoch a dospievajúcich je zvýšený cholesterol už od 4,4mmol/l.

Hladina vysokého cholesterolu je do 7,8mmol/l, pri vyšších hodnotách sa jedná už o život ohrozujúci stav.

Ideálne hodnoty cholesterolu

Ideálne hodnoty sú preto pre dospelých do 5,0mmol/l, pre športovcov a ťažko fyzicky pracujúcich môžu byť ideálne hodnoty do 5,5mmol/l.

Pri deťoch je dôležité mať hladinu cholesterolu v krvi do 4,4mmol/l. Príliš nízke hodnoty cholesterolu sú taktiež život ohrozujúce a môžu poukazovať na závažné poškodenie pečene či iné ťažké choroby. Nakoľko cholesterol je pre správne fungovanie organizmu životne dôležitý, je potrebné mať vyváženú hladinu cholesterolu v krvi a nehnať sa do zbytočných extrémov.

Ako znížiť cholesterol prírodnou cestou

Ak ste si namerali zvýšený cholesterol, alebo vám ho nameral váš lekár, je potrebné ho znížiť na ideálnu hodnotu. V prípade zvýšeného cholesterolu stačí siahnuť po osvedčených prírodných doplnkoch výživy a úprave jedálnička.

Vyššiu hladinu cholesterolu dokáže zoptimalizovať aj chioská masticha, živica z kôry stromu Pistaciu Lentiscus. Obsahuje polyfenoly a terpény, vďaka ktorým si poradí aj s vyššími hodnotami cholesterolu. Taktiež podporuje správne trávenie a vstrebávanie živín z potravy.

Masticha Vena, výživový doplnok z chioskej mastichy obsahuje aj extrakt z červeného hrozna a extrakt z olivovníka. Oba extrakty podporujú cirkuláciu krvi, pôsobia priaznivo na zdravie srdca a pomáhajú znížiť krvný tlak. Dokopy tak tvoria výživový doplnok, ktorý prírodnou cestou dokáže znížiť hladinu cholesterolu na ideálne hodnoty.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …