Trápia vás tráviace ťažkosti, ktoré si neviete vysvetliť? Neprejedáte sa, nejete ťažké, mastné jedlá, no napriek tomu vás bolí žalúdok, páli záha a máte kŕčovité bolesti? Pravdepodobne ste sa nakazili baktériou Helicobacter Pylori, ktorá stojí za vašimi problémami.
Prvotné príznaky infekcie
Množstvo infikovaných ľudí o svojej infekcii helikobakterom v počiatkoch vôbec netuší. Preto je ťažké vôbec infekciu rozpoznať a všímať si drobné náznaky, za ktorými môže stáť práve helikobakter. Postihnutí pripisujú svoje tráviace ťažkosti momentálnemu zlému rozpoloženiu, krátkodobým tráviacim ťažkostiam či stresu a konzumnému spôsobu života.
Niektorí pacienti si dokážu spätne rozpomenúť na náhle záchvaty žravosti, tzv. vlčí hlad, či zvýšený apetít. Taktiež majú nutkanie stále niečo jesť.
Najjednoduchšie sa infekcia lieči v počiatkoch, preto je dôležité byť na svoje telo správne naladený a všímať si drobné odchýlky v trávení. Môže sa stať, že ste nemali dosť času na obed, ktorý ste kvôli tomu “zhltli”, alebo vám “nesadol”. Ak si však tieto vety hovoríte zopár týždňov, je najvyšší čas na test na helikobaktera.
Prvotné príznaky u detí
Infekcia helikobakterom bohužiaľ neobchádza ani deti. Preto si treba všímať aj trávenie u detí. Môžu sa sťažovať na bolesti bruška, na pocity, akoby zjedli kamene, a ich pleť je nápadne bledá. Zvlášť na pozore sa treba mať, ak sa helikobakter už v domácnosti vyskytol, nakoľko najčastejšou príčinou infekcie helikobakterom u detí je prenos od rodičov, najčastejšie od matky.
Neskoršie príznaky
Po pár týždňoch sa zvyčajne helikobakter premnoží a príznaky zvyčajne už nemožno prehliadnuť. Jedná sa o pocity nadúvania, kŕčovité bolesti žalúdka – tesne pod dolným koncom hrudnej kosti – pálenie záhy, či zápach z úst a horká pachuť v ústach. Môžete mať taktiež potiaže s trávením, hnačku, či naopak problémy s vyprázdňovaním.
Ignorovaním týchto príznakov helikobaktera a neliečenie infekcie vedie časom k omnoho závažnejším zdravotným problémom, ktoré sa ťažko a zdĺhavo liečia.
Závažné problémy pri dlhodobej infekcii
Mnohých ľudí často doženie k lekárovi až gastritída – zápal žalúdka, ktorý je spôsobený dlhotrvajúcou infekciou helikobakterom. Ďalším ťažkým zdravotným ochorením sú žalúdočné vredy alebo vredy dvanástnika. Liečba vredov je náročná a niekedy je potrebné aj radikálne chirurgické riešenie.
Nemenej podstatnou hrozbou je rakovina žalúdka, ktorá tiež môže vzniknúť v dôsledku neliečenej infekcie žalúdka helikobakterom.
Ako sa zbaviť helikobaktera
Práve pre závažnosť ochorení tráviaceho traktu, za ktorý môže infekcia helikobakterom, je dôležité včas infekciu rozpoznať a zahájiť liečbu. Ak sa vám podarí zistiť, že ste infikovaní helikobakterom už pri prvotných príznakoch, liečba je o to jednoduchšia a rýchlejšia. Pri závažných zdravotných komplikáciách liečbu zťažuje aj zlá kondícia tráviaceho traktu a potreba liečby zápalových procesov v žalúdku.
Pri liečbe je vhodné skombinovať medicínsku liečbu s prírodnými výživovými doplnkami a úpravou stravy. Predpísanou antibiotickou liečbou je použitie troj-štvorkombinácie antibiotík a inhibítorov protónovej pumpy. Keďže samotné antibiotiká sú záťažou pre žalúdok, je efektívnejšie upraviť aj stravu a urýchliť liečbu prírodnými doplnkami.
Ako podporiť tráviaci trakt prírodnou cestou?
V boji proti helikobakterovi sa najviac osvedčili prírodné antibiotiká. Sú to látky s prirodzene antibiotickými účinkami, ktoré sú zároveň šetrné k sliznici žalúdka a nedráždia tráviaci trakt.
Výborným prírodným antibiotikom je masticha, živica zo stromu Pistacius Lentiscus, ktorý rastie na gréckom ostrove Chios.
Chioská masticha, ktorá je najčastejšie vo forme kapsúl, pôsobí spolu s probiotikami na podporu imunity žalúdka a jeho správneho fungovania. Pomáha vstrebávať živiny z prijímanej potravy, chráni sliznicu žalúdka a účinne bojuje proti infekcii helikobakterom.