piatok - 23. februára, 2024
, Mesto Dolný Kubín chce zmysluplne využiť potraviny, ktoré boli uskladnené v materských školách
Foto: Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín chce zmysluplne využiť potraviny, ktoré boli uskladnené v materských školách

Dolnokubínska samospráva sa vzhľadom k celoštátnemu uzatvoreniu všetkých škôl v meste v súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom rozhodla zmysluplne využiť potraviny, ktoré boli uskladnené v  materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Sú to potraviny, ktoré ostali v sklade a sú pred koncom záruky v mesiaci máj.

„Potravinám, ktoré sme mali naskladnené a nebolo možné ich vrátiť dodávateľovi sme skontrolovali záručné doby. Tie, ktoré by exspirovali do konca mesiaca máj sme sa rozhodli darovať ľudom, ktorí to najviac potrebujú. Sú to napríklad rodiny s maloletými deťmi, osoby, ktoré sú na to odkázané a taktiež zariadenia opatrovateľskej služby pre seniorov či zariadenia dočasného bývania. V týchto dňoch si všetci ešte viac uvedomujeme cenu potravín a bolo pre nás nemysliteľné, aby naskladnené jedlo v našich školských kuchyniach skončilo ako odpad,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Viac ako desiatky druhov potravín v celkovej váhe cez 70 kíl, tak budú smerovať k ľuďom, ktorí to v týchto časoch najviac potrebujú. „Ide napríklad o jogurty, vajcia, droždie, zeleninu, maslo, zemiaky, croissanty, ryžu, múku či pudingy,“ ozrejmila Katarína Trubanová z Oddelenia pre rodinu a krízovú intervenciu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Mesto Dolný Kubín na základe rozhodnutia krízového štábu mesta a po konzultácii s regionálnym hygienikom uzatvorilo v piatok 13. marca materské, základné a základné umelecké školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Následne Ústredný krízový štáb SR nariadil zatvorenie všetkých škôl a školských zariadení na území Slovenska od 16. marca až do odvolania. Obmedzenie činnosti sa dotklo aj školských kuchýň v materských a základných školách. „Vzhľadom na to, že sme neboli pripravení, že nám škôlku tak rýchlo zavrú a na taký dlhý čas, tak sme mali zásoby, ktoré by sme bežne minuli za dva, tri týždne. Keďže sú škôlky zavreté už dlhší čas, záruky jednotlivých potravín končia,“ vysvetlila Tatiana Sojčáková, vedúca školskej jedálne MŠ na Odbojárov.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …