štvrtok - 25. júla, 2024
, Mesto Dolný Kubín prijalo preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Zdroj: Pixabay.com

Mesto Dolný Kubín prijalo preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Mesto Dolný Kubín prijalo viacero preventívnych opatrení v súvislosti so šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom COVID-19 na území Slovenskej republiky. Uvedené nariadenia začnú platiť od utorka 10. marca do konca mesiaca a upravovať sa budú podľa aktuálneho vývoja situácie. Krízový štáb mesta Dolný Kubín zasadal v utorok 10. marca 2020.

Dolný Kubín prijal preventívne opatrenia

„Prevencia proti šíreniu koronavírusu je momentálne na prvom mieste. Aj preto sme sa rozhodli prijať v našom meste opatrenia, ktoré majú viesť k ochrane zdravia našich obyvateľov. To, čo aktuálne môžeme urobiť, je pokúsiť sa eliminovať a znížiť možnosť rýchleho rozširovania koronavírusu. Neustále monitorujeme situáciu a sme pripravení prijať opatrenia v súlade s odporúčaniami a nariadeniami kompetentných štátnych úradov,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Dolnokubínska samospráva aj na základe nariadení ústredného krízového štábu SR z utorka 9. marca zakazuje organizovanie akýchkoľvek verejných športových, kultúrnych či spoločenských podujatí. Zákaz organizovania podujatí je plošný a nebude rozlišovať či je organizátorom samospráva alebo ide o súkromnú akciu. Je to pre obavy zo šírenia koronavírusu.

Na základe tohto nariadenia mesto Dolný Kubín do 24. marca 2020 uzatvorilo zimný a letný štadión. Okrem toho bude v tomto období uzatvorený aj Aquarelax. Taktiež budú v Mestskom kultúrnom stredisku zrušené všetkých podujatia pre verejnosť do 31.marca 2020. Zamestnanci MsKS aktuálne pracujú na preložení všetkých podujatí, ktoré sa mali konať v tomto období. Vstupné sa bude ľuďom vyplácať až po 1. apríli 2020.

Keďže seniori patria pri koronavíruse medzi najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľstva z pohľadu komplikácií pristúpilo mesto s okamžitou platnosťou až do odvolania k dočasnému zatvoreniu denného centra pre seniorov na ulici Obrancov mieru a v Kňažej. Taktiež v zariadení opatrovateľskej služby platí dočasný zákaz návštev. Služby sociálneho odboru mesta Dolný Kubín ako sociálny taxík a donáška obedov funguje v bežnom režime. V prípade záujmu môžu seniori požiadať sociálny odbor aj o pomoc s nákupom nevyhnutných surovín.

Mesto obmedzí pohyb na mestskom úrade

Magistrát mesta obmedzí pohyb ľudí na mestskom úrade. Hneď pri vstupe do novej budovy bude zriadená dočasná kancelária prvého kontaktu, kde si občania vybavia základnú agendu. „V prípade, ak bude nevyhnutný osobný kontakt s konkrétnym odborom alebo oddelením, tak bude prizvaný odborný zamestnanec na prízemie novej budovy mestského úradu, kde bude zriadená miestnosť na vybavovanie týchto náležitostí,“ vysvetlila prednostka Mestského úradu v Dolnom Kubíne Andrea Barienčíková, s tým, že pri vstupe do budovy bude zariadenie s dezinfekčným prostriedkom na dezinfekciu rúk, ktoré bude umiestnené aj na ďalších frekventovaných miestach. Z tohto dôvodu bude vchod do historickej budovy uzavretý.

Radnica žiada obyvateľov mesta, aby na vybavenie svojej požiadavky na Mestskom úrade uprednostnili telefonickú, elektronickú alebo písomnú komunikáciu pred osobnou návštevou a zvážili cestovanie do oblastí s potvrdeným šírením nového koronavírusu, nakoľko po návrate sa môžu stať zdrojom nákazy. Prosíme verejnosť, aby nepodliehala panike a venovala dostatočnú pozornosť prevencii v súvislosti so šírení koronavírusu.

Vedenie mesta sa rozhodlo aj na odporúčanie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dolnom Kubíne momentálne nepristúpiť k rozhodnutiu prerušiť výučbu v základných, materský a základných umeleckých školách, ktorých je samospráva zriaďovateľom. „Držíme sa striktne odporúčaní odborníkov, ktorí to majú v kompetencii a v tomto prípade zastupujú štát. Avšak všetkým školám v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta s okamžitou platnosťou rušíme a zakazujeme všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov. Taktiež odporúčame sa nezúčastňovať na území mesta hromadných podujatí na verejnosti. Okrem toho je prijatý zákaz prenájmu školských priestorov a telocviční pre športové kluby a verejnosť,“ ozrejmil primátor.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …