nedeľa - 24. septembra, 2023
, Mesto Martin má nového právnika, ktorý ho bude zastupovať pred Ústavným súdom

Mesto Martin má nového právnika, ktorý ho bude zastupovať pred Ústavným súdom

Vo štvrtok 6. augusta sa konalo mimoriadne mestské zastupiteľstvo v Martine. Advokátska kancelária Tora Legal požiadala mesto o ukončenie zmluvnej spolupráce, v rámci ktorej ho zastupuje v konaní pred Ústavným súdom v kauze pohľadávky za osem miliónov. Advokátka Alexandra Čižmáriková tak urobila po tom, ako sa pozornosť verejnosti upriamila na jej finančnú odmenu namiesto prejednávanej kauzy. Po mestskom zastupiteľstve sa k výberu nového právnika vyjadril ako primátor Andrej Hrnčiar, ako aj poslanec Peter Vons.

Rozhovor s Andrejom Hrnčiarom

 

Rozhovor s Petrom Vonsom

 

K situácií sa vyjadril aj nový právnik Peter Kubina

„Pri zastupovaní klientov v súdnych sporoch zvyknem dôsledne rozlišovať medzi podstatným a nepodstatným. Ak je raz pohľadávka premlčaná (čo v tomto prípade nad každú rozumnú pochybnosť je), tak zaoberať sa otázkou jej existencie alebo pravosti je úplne zbytočným „mlátením prázdnej slamy“. Preto tvrdenie, že pravosť pohľadávky voči mestu Martin nespochybňujem, je zavádzajúce. Pravdivým tvrdením by bolo, že sa touto otázkou nezaoberám a vôbec ju neriešim, lebo je úplne irelevantná. Právo totiž chráni len toho, kto o svoje právo dbá. Preto v práve existujú premlčacie lehoty. Dbať o svoje právo znamená nezabudnúť ho uplatniť včas. Ak to pôvodný majiteľ pohľadávky nestihol alebo na to zabudol, má to také isté praktické dôsledky, akoby o svoju pohľadávku prišiel.

Rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), na ktoré sa odvoláva JUDr. Kubík, sú mi samozrejme známe. A som rád, že na ne poukazuje, pretože práve jeho pohľadávka, ktorú teraz vymáha od mesta Martin, bola súdmi jej pôvodnému majiteľovi priznaná presne tým spôsobom, ktorý ESĽP v uvedených rozhodnutiach posúdil ako porušenie práva dotknutých účastníkov na spravodlivý proces. Odkedy sa tak stalo, kroky mesta Martin sú len obranou proti tomuto porušeniu práva.

Rozhodnutie Ústavného súdu ani žiadneho iného súdu si nedovolím prejudikovať, no sme pripravení na všetky alternatívy, ktoré môžu nastať. A to s jediným záujmom, aby bolo spravodlivosti na konci dňa učinené zadosť.

Pokiaľ ide o očakávania JUDr. Kubíka ohľadom môjho postupu vo veci, dovoľujem si uviesť len toľko, že ako vo všetkých ostatných veciach, aj v tejto budem postupovať výlučne v súlade so zákonom o advokácii a predpismi Slovenskej advokátskej komory. Tie ma zaväzujú dôsledne využívať všetky právne prostriedky na ochranu a presadzovanie záujmov klienta a riadiť sa pri tom pokynmi klienta. Preto akékoľvek podnety na „riešenie veci dohodou“ odporúčam smerovať na vedenie mesta Martin.“

Foto: Miroslav Hamar

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *