pondelok - 22. júla, 2024
, Mesto Martin predstavilo nový dizajn svojej webovej stránky
Foto: Mesto Martin

Mesto Martin predstavilo nový dizajn svojej webovej stránky

Mesto Martin v stredu 2. marca predstavilo nový dizajn svojej webovej stránky. Cieľom mesta je zjednodušiť orientáciu obyvateľov pri vyhľadávaní informácií, zlepšiť prehľadnosť a pripraviť platformu pre postupné zavádzanie elektronických služieb.

Kvalitná webová stránka je dnes nevyhnutnosťou pre každú organizáciu, ktorá chce s ľuďmi aktívne a pravidelne komunikovať. Mesto Martin sa preto rozhodlo pristúpiť k redizajnu svojej webovej stránky z roku 2014. „Aj keď pôvodná webová stránka mesta získala niekoľko odborných ocenení, postupom rokov sa stala neprehľadná a nemoderná. Práve preto sme sa už začiatkom minulého roku rozhodli pristúpiť k jej redizajnu. Základnou myšlienkou novej webovej stránky je rozdelenie obsahu na dve samostatné webové stránky – úradnícku a voľnočasovú. Na oboch webových stránkach nájdete viac ako 33 000 dokumentov, 12 000 obrázkov a 30 000 príloh. Verím, že Martinčanom sa nový web mesta bude páčiť a budú ho aktívne využívať,“ vysvetlil zmenu webovej stránky mesta primátor Ján Danko. Prvá časť novej stránky – úradnícka stránka ,je umiestnená na súčasnej adrese www.martin.sk. Je orientovaná na oblasti samosprávy (vedenie mesta, mestské zastupiteľstvo, všeobecne záväzné nariadenia, financie, projekty, voľné miesta, tlačové správy) a rôzne oblasti spoločenského života v meste (doprava, životné prostredie, sociálna starostlivosť, školstvo, bezpečnosť občanov, odstávky). Rovnako je táto stránka zameraná aj na postupy vybavovania úradných záležitostí klientov. Na úvodnej stránke sú rýchlo dostupné najhľadanejšie informácie v podobe tematických dlaždíc, aktuality, tlačové správy či oznamy z elektronickej úradnej tabule. Novinkou je časť zameraná na obrazové správy – videá z YouTube kanálu mesta a priame odkazy na partnerov mesta. Okrem úvodnej stránky majú ostatné časti trochu strohý dizajn zameraný na účelnosť, obrázky sa používajú v minimálnej miere. Jej dominantnou farbou je modrá farba loga nášho mesta.

Voľnočasová stránka sa volá Zaži Martin a je publikovaná na adrese www.zazimartin.sk. Je zameraná na voľnočasové aktivity v meste Martin a okolí. Poskytuje informácie z oblasti kultúry (podujatia, divadlá, kiná, múzeá, galérie, história) a aktívneho trávenia voľného času (šport, atrakcie, turistika, cykloturistika). Portfólio doplňujú informácie z oblasti služieb (ubytovanie a gastro, požičovne športového náčinia či služby nášho Turistického informačného centra). Veľkou pridanou hodnotou je integrácia nového prvku formou akejsi interaktívnej mapy. Body záujmu a turistické či cykloturistické trasy sú prezentované formou prehľadného mapového zobrazenia. Jednotlivé trasy sa dajú sledovať na mape, zobraziť ich výškový profil s typom povrchu či zobraziť istú formu 3D „preletu“ nad trasou. Samozrejmosťou sú komplexné informácie o každom bode či trase. Ľahko si môžete zobraziť najbližšie body či trasy v okolí a pod. Aktívni návštevníci určite ocenia možnosť stiahnutia trasy v rôznych formátoch pre smartfóny, navigácie alebo iné fitnes zariadenia. Poznávacím znakom tejto stránky sú obrázky a videá. Typickou farbou tejto stránky je zelená podobne ako je farby turistickej informačnej kancelárie.

Obidve webové stránky majú podobnú architektúru. Základom je organizácia informácií do samostatných účelových horizontálnych pruhov. V rámci pruhov sú jednotlivé informácie usporiadané do tzv. dlaždíc. Takáto architektúra umožňuje prehľadné usporiadanie informácií, jednoduchú možnosť dopĺňania a prináša pre človeka prirodzenejšie čítanie či prehľadávanie informácií v horizontálnom usporiadaní. Nová architektúra je plne responzívna a prispôsobuje sa všetkým mobilným prehliadačom. Cena redizajnu bola 12 723 eur. „Nové webové stránky mesta sú v súčasnosti v skúšobnej prevádzke. Neustále kontrolujeme funkčnosť stránok a odstraňujeme prípadné nedostatky či optimalizujeme zobrazenie. Rovnako neustále prebieha aktualizácia a dopĺňanie obsahu,“ povedal vedúci Oddelenia informatiky Mestského úradu Martin Milan Matuška.

Mesto v najbližších mesiacoch plánuje pokračovať v inováciách v oblasti informačných technológií. Obyvatelia mesta sa môžu tešiť na elektronické formuláre a iné služby, ktoré im zjednodušia vybavovanie na Mestskom úrade.

Zdroj: Mesto Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …