nedeľa - 16. júna, 2024
, Mesto Žilina bude demontovať most pre peších na Obchodnej ulici na sídlisku Vlčince

Mesto Žilina bude demontovať most pre peších na Obchodnej ulici na sídlisku Vlčince

Mesto Žilina bude demontovať most pre peších na Obchodnej ulici na sídlisku Vlčince. Práce sú naplánované od 15. októbra od 22.00 hod. do 22. októbra do 23.00 hod. Komplexná rekonštrukcia celého mostného objektu za približne 360-tisíc eur začne v budúcom roku. Pre zlý technický stav je však potrebné most už v tomto roku úplne uzavrieť a demontovať. Kým sa nezrekonštruuje, bude pre peších uzatvorený v celom rozsahu.

Chodci budú nasmerovaní k obchádzkovej trase dočasným dopravným značením (smerovacie tabule), pričom bezpečnosť pohybu v priestore demontovanej lávky bude zabezpečená formou smerovej dosky s výstražným svetlom, mobilným oplotením a betónovými zvodidlami. Súčasne je na Obchodnej ulici vyznačený dočasný priechod pre chodcov, aby bol zabezpečený plynulý pohyb bez výrazných obmedzení. Vodičov i chodcov samospráva žiada o zvýšenú opatrnosť a rešpektovanie dočasných dopravných značení.

Práce na demontáži mosta si vyžiadajú nevyhnutné výluky mestskej hromadnej dopravy v uvedenom cestnom úseku. Celková uzávera a výluka trolejbusovej dopravy začne v piatok 15. októbra od 23.00 hod., kedy bude vypnuté trakčné vedenie na Obchodnej ulici. Nočná linka č. 50 už po Obchodnej ulici nepôjde a bude odklonená cez Obežnú ulicu. V sobotu 16. októbra a nedeľu 17. októbra bude výluka trolejbusov, nahradené budú autobusmi s obchádzkou cez Obežnú ulicu. Zastávka MHD Obchodná nebude počas víkendu obsluhovaná v oboch smeroch z dôvodu celkovej uzávery. Cestujúci musia na nástup a výstup využiť priľahlé zastávky Matice slovenskej alebo Sv. Cyrila a Metoda. Najneskôr v pondelok 18. októbra bude od 4.30 hod. úsek sprejazdnený pre trolejbusy tak, že v mieste demontáže lávky bude premávka presmerovaná striedavo do jedného jazdného pruhu. Zároveň sa pre cestujúcich obnoví obsluha zastávky Obchodná.

Premostenie na Obchodnej ulici je široké približne 4,6 m a nachádza sa vo výške takmer 5 m. Komplexná oprava mosta sa bude sústrediť na výmenu časti podpier, celej nosnej konštrukcie a záchytného bezpečnostného zariadenia. Okrem vyriešenia zlého technického stavu prinesie rekonštrukcia mosta pre obyvateľov Žiliny aj ďalší benefit. Po realizácii prác bude most slúžiť okrem peších aj cyklistom, keďže bude súčasťou cyklotrasy cez sídlisko Vlčince.

Zámer sústrediť sa na systematickú rekonštrukciu najrizikovejších mostov v meste ohlásila samospráva v marci tohto roka. V Žiline začala počas júna obnova mosta na Ulici Matice slovenskej, ktorý spája obyvateľov Vlčiniec II a III. Celková hodnota rekonštrukcie je viac ako 92-tisíc eur a práce by mali byť ukončené do jedného roka. Odbornou diagnostikou prešiel aj peší most ponad Centrálnu ulicu a most na Ulici svätých Cyrila a Metoda. V súčasnosti mesto podľa rozpočtových možností pripravuje technické riešenie uvedených mostov a získanie povolení na ich rekonštrukciu. Na konci júna mesto ukončilo revitalizáciu železničného podchodu na ulici P. O. Hviezdoslava. Komplexná rekonštrukcia podchodu, ktorý je vlastne mostným objektom s dĺžkou 17,9 m, ešte len čaká. Cieľom aktuálnych stavebných prác za 77-tisíc eur bolo odvodnenie priestoru a celkové vizuálne úpravy.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …