piatok - 24. mája, 2024
, Žilina chce znížiť emisné zaťaženie. Mesto má vypracovaný akčný plán
Ilustračné foto

Žilina chce znížiť emisné zaťaženie. Mesto má vypracovaný akčný plán

Pri súčasnom dopravnom zaťažení Žiliny je naším cieľom hľadať možnosti, ako znížiť emisie v meste a zároveň podporiť alternatívne a čisté formy dopravy. V rámci projektu SOLEZ bol v spolupráci so zahraničnými partnermi Programu Interreg Central Europe vypracovaný Akčný plán nízkouhlíkovej mobility mesta Žilina.

Tento akčný plán je zameraný na riešenie problematiky emisného zaťaženia v meste, ktoré pochádza najmä z dopravy. Podporuje princíp znižovania emisií prostredníctvom nízkoemisných opatrení, najmä nízkoemisných zón a zón s obmedzenou dopravou. Okrem toho sa zameriava na opatrenia týkajúce sa parkovania, podpory cyklodopravy či pešej dopravy a rozvoja elektromobility.

Hlavným spracovateľom akčného plánu bola Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, pričom spolupracovala s miestnymi „stakeholdermi“, t. j. odborníkmi v oblasti dopravy a e-mobility a tiež s miestnymi autoritami. Na spracovaní sa v pripomienkovom konaní podieľali tieto inštitúcie: Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Stredoslovenská energetika a.s. a Dopravný podnik mesta Žiliny.

Jedným z hlavných výstupov projektu SOLEZ je spomínaný akčný plán. Okrem neho mesto pripravuje aj analýzu využívania e-busov v podmienkach Dopravného podniku mesta Žiliny. Tento projekt je realizovaný pod dohľadom odborného zahraničného partnera – univerzity v Záhrebe. Zároveň bude ďalším výstupom pilotné opatrenie týkajúce sa problematiky inteligentného parkovania v meste, a to vybudovanie zóny s monitorovaným parkovaním a zobrazením aktuálneho stavu obsadenosti parkovacích miest. Projekt je zameraný aj na budovanie personálnych a odborných kapacít pri implementácii týchto opatrení. Okrem toho kladie dôraz na komunikáciu s verejnosťou, odborníkmi a tiež na výmenu skúsenosti i poznatkov z viac rozvinutých regiónov Strednej a Východnej Európy. Projekt trvá do mája roku 2019.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *