sobota - 20. júla, 2024
, Mesto Žilina spúšťa infolinku pre verejnosť v súvislosti s koronavírusom
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Mesto Žilina spúšťa infolinku pre verejnosť v súvislosti s koronavírusom

Samospráva bude od piatku 13. marca Žilinčanov informovať o prijatých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu aj na infolinke. Na mobilnom telefónnom čísle 0908 304 916 budú môcť získať aktuálne informácie o vývoji situácie v súvislosti s koronavírusom v Žiline a o tom, aké usmernenia vydalo mesto. Telefónna linka bude k dispozícii každý deň vrátane víkendu od 7.00 do 19.00 hodiny.     

K dispozícii je od začiatku týždňa aj internetová stránka, ktorá na dennej báze informuje o aktualitách ohľadom koronavírusu a preventívnych opatreniach proti jeho šíreniu. Občania môžu so svojimi podnetmi kontaktovať mestský úrad aj elektronicky e-mailom na: hovorca@zilina.sk.

Krízový štáb mesta Žilina prijal vo štvrtok 12. marca niekoľko nových usmernení. Samospráva vydala usmernenie v súvislosti s účasťou hostí na sobášnom obrade, ktoré sa uskutočňujú na Radnici mesta Žilina. Podľa neho bude môcť byť na obrade prítomných maximálne 10 osôb, za účasti sobášiaceho a matrikárky bez ďalších účinkujúcich, napríklad recitátora, speváka, hudobníka a iného hudobného sprievodu. Rovnaké opatrenie sa týka aj organizácie pohrebov. Samospráva zároveň oznamuje, že nebude prijatá žiadna nová žiadosť o zabezpečenie civilného sobáša, ktorý by sa mal uskutočniť do 15. apríla. Poslednej rozlúčky by sa mali z dôvodu prevencie oddnes zúčastňovať len blízke osoby.

Všeobecné odporúčanie k organizácii svadieb a pohrebov sa týka aj dôsledného dodržiavania zákazu hromadných spoločenských podujatí, ktoré je aktuálne platné na území celej Slovenskej republiky.

S účinnosťou od pondelka 16. marca do 15. apríla sa zatvárajú jedálne a výdajne stravy, ktoré spravuje mesto. Opatrenie sa dotýka asi 1 000 stravníkov z radov seniorov, ktorí využívajú služby Jedálne na Námestí J. Borodáča 1, Jedálne na Lichardovej ulici č. 44 a výdajne jedla na ulici A. Kmeťa č. 38. Obmedzenie sa netýka 340 zdravotne znevýhodnených a imobilných občanov, ktorí doteraz využívali dovoz stravy domov.

Od piatku 13. marca do 15. apríla bude uzatvorené Komunitné centrum Na predmestí na ul. Bratislavská 8612 v Žiline.

Mestský úrad v Žiline bude na základe dnešného rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a vyhlásenej mimoriadnej situácie v piatok 13. marca pre verejnosť uzatvorený. Aktuálne sa samospráva pripravuje na fungovanie úradu v krízovom režime tak, aby boli zabezpečené nevyhnutné služby pre obyvateľov.

„Mimoriadna situácia si vyžaduje okamžité riešenia, ktoré prinášajú isté nepohodlie a obmedzenie komfortu. Dnes to vidíme v každom meste a obci na Slovensku. Chcem však ubezpečiť všetkých občanov, že všetky opatrenia, ktoré mesto prijíma a príjme v nasledujúcich dňoch si vyžaduje prevencia proti šíreniu nového koronavírusu. Každý má zodpovednosť sám za seba, no len zodpovedným prístupom k ostatným a rešpektovaním usmernení kompetentných osôb úradov dokážeme šíreniu vírusu zamedziť,“ vysvetlil primátor Peter Fiabáne. Ako dodal, mesto čaká na dôležité rozhodnutia ústredného krízového štábu a hlavného hygienika, ktorými sa budú riadiť ďalšie preventívne opatrenia mesta.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …