pondelok - 22. júla, 2024
michalsky jarmok, Michalský jarmok v Múzeu slovenskej dediny prinesie skutočnú atmosféru tradičného jarmoku
Foto: FB @muzeum.slovenskej.dediny

Michalský jarmok v Múzeu slovenskej dediny prinesie skutočnú atmosféru tradičného jarmoku

Nechajte sa zlákať tradičnou jarmočnou atmosférou do Múzea slovenskej dediny. V nedeľu 1. októbra 2023 od 10.00 do 16.00 hod. opäť zažijete za jeho bránami jarmočné radovánky počas 32. ročníka podujatia Michalský jarmok.

Predstaví sa množstvo remeselníkov a ľudových výrobcov, ktorí predvedú ukážky rôznych výrobných techník. Ponúkať budú drevené a prútené výrobky, hlinený riad, textilné produkty, šperky, hračky a mnoho iného. Z bohatej trhovej ponuky sa nechajte zlákať na medovníky, domáci kváskový chlieb a iné druhy koláčov alebo pečiva, medovinu a ďalšie včelie produkty, bylinky či korenie.

Na jarmokoch v minulosti nesmeli chýbať kočovní komedianti a bábkari. Našich návštevníkov bude zabávať divadielko Tyjátr, ktoré predvedie tradičné bábkové predstavenie Herkules alebo Dobytie pekla o 11.00 a 14.00 hod. K prechádzke po jarmoku neodmysliteľne patrí aj melódia flašinetu jeho principála Ivana Gontka.

Život v stredoveku Vám priblížia členovia skupiny Kompánia z Turca. V ich podaní sa oboznámite s vojenským výcvikom, historickými zbraňami, lukostreľbou, dobovým právom a trestami za jeho porušenie a ďalšími zaujímavosťami.

V rámci projektu Uč sa v múzeu! Vás lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budete môcť aj vyskúšať. Spolu s ňou sa oboznámite s technológiou farbenia modrotlače – postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi „papu“ a prípravou farbiacej indigovej zmesi „kypy“.

Kupovať a zjednávať môžete na burze kníh a starožitností.

michalsky jarmok, Michalský jarmok v Múzeu slovenskej dediny prinesie skutočnú atmosféru tradičného jarmoku

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …