utorok - 21. marca, 2023
, Na mieste zbúraného obchodného domu Prior prebieha archeologický výskum

Na mieste zbúraného obchodného domu Prior prebieha archeologický výskum

Od piatku 16. septembra prebieha v Martine v priestoroch zbúraného obchodného domu Prior archeologický výskum, na ktorom pracuje archeológ doktor Milan Horňák. Ako informuje na sociálnej sieti Facebook, už počas piatkového dohľadu objavili na „stavenisku-zbúranisku“ pozostatky starého múru.

„S Priorom sme sa rozlúčili. Ustúpil novej stavbe, tak ako budova starého mestského úradu zo začiatku 20. storočia ustúpila Prioru. Staré je nahradené novým, a popri tom sa opäť objavuje to najstaršie. Počas dnešného archeologického dohľadu na stavenisku-búranisku sme našli starý múr. V pondelok sa pustíme do skúmania. Uvidíme aký je starý a ku akej stavbe patril,“ uvádza Milan Horňák na sociálnej sieti.

V týchto dňoch skutočne prebieha intenzívny archeologický výskum, ktorého výsledky doposiaľ oficiálne nie sú známe. Ten však údajne neovplyvní výstavbu nového obchodného centra, ktoré starý Prior v Martine nahrádza. Ide predovšetkým o archeologický dohľad, ktorý sa počas výstavby zbúraného Prioru v tej dobe neuskutočnil. Podľa Horňáka si tiež treba uvedomiť, že starý stredoveký a novoveký Martin sa rozprestieral medzi kostolom a divadlom. Cieľom výskumu je preto zachytiť stredoveké vrstvy, keďže sa v roku 2004 pred galériou robil dohľad pri výmene teplovodu a ten potvrdil zachovalosť archeologických vrstiev zo 14. a 15. storočia.

O priebehu archeologických prác vás budeme i naďalej informovať.

Foto: Facebook

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *