utorok - 27. februára, 2024
, Na mieste zbúraného obchodného domu Prior prebieha archeologický výskum

Na mieste zbúraného obchodného domu Prior prebieha archeologický výskum

Od piatku 16. septembra prebieha v Martine v priestoroch zbúraného obchodného domu Prior archeologický výskum, na ktorom pracuje archeológ doktor Milan Horňák. Ako informuje na sociálnej sieti Facebook, už počas piatkového dohľadu objavili na „stavenisku-zbúranisku“ pozostatky starého múru.

„S Priorom sme sa rozlúčili. Ustúpil novej stavbe, tak ako budova starého mestského úradu zo začiatku 20. storočia ustúpila Prioru. Staré je nahradené novým, a popri tom sa opäť objavuje to najstaršie. Počas dnešného archeologického dohľadu na stavenisku-búranisku sme našli starý múr. V pondelok sa pustíme do skúmania. Uvidíme aký je starý a ku akej stavbe patril,“ uvádza Milan Horňák na sociálnej sieti.

V týchto dňoch skutočne prebieha intenzívny archeologický výskum, ktorého výsledky doposiaľ oficiálne nie sú známe. Ten však údajne neovplyvní výstavbu nového obchodného centra, ktoré starý Prior v Martine nahrádza. Ide predovšetkým o archeologický dohľad, ktorý sa počas výstavby zbúraného Prioru v tej dobe neuskutočnil. Podľa Horňáka si tiež treba uvedomiť, že starý stredoveký a novoveký Martin sa rozprestieral medzi kostolom a divadlom. Cieľom výskumu je preto zachytiť stredoveké vrstvy, keďže sa v roku 2004 pred galériou robil dohľad pri výmene teplovodu a ten potvrdil zachovalosť archeologických vrstiev zo 14. a 15. storočia.

O priebehu archeologických prác vás budeme i naďalej informovať.

Foto: Facebook

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *