piatok - 8. decembra, 2023
, Mobilná očkovacia jednotka uskutočnila prvý výjazd do Rajeckej doliny
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Mobilná očkovacia jednotka uskutočnila prvý výjazd do Rajeckej doliny

Mobilná očkovacia jednotka (MOJ) zriadená pri epidemiologickej ambulancii ŽSKv Žiline, ktorú otvoril Žilinský samosprávny kraj, dnes prvýkrát vyšla do terénu, aby zaočkovala imobilných obyvateľov regiónu. Očkovací tím, ktorý zahŕňal zdravotnícky i administratívny personál, uskutočnilsvoj prvý výjazd do Rajeckej doliny.

V Rajeckých Tepliciach, Kunerade a Šuji si dal za cieľ zaočkovať 19 pacientov. Tento týždeň bude MOJ ešte očkovať v Sučanoch, Belej, Krasňanoch a Stráži, postupne však navštívi všetky regióny. Očkovanie tých najohrozenejších si župa stanovila ako svoju prioritu a pripravovala ho niekoľko týždňov. Idepritom o náročný administratívny i logistický proces, ktorý prebieha v úzkej spolupráci s mestami a obcami. Samosprávy zozbierali potrebné údaje a zaslaným dotazníkom nahlásili župe počty imobilných obyvateľov, ktorí prejavili záujem o vakcináciu v mieste svojho bydliska. V prvom kole kraj takto zaevidoval 459 žiadostí o výjazd očkovacej jednotky.

Obce mali nahlásiť prioritne ležiacich občanov, vekovú hranicu tentokrát župa stanovila na 18+, nakoľko vážne diagnózy postihujú aj mladšie ročníky. Vakcinácia prebehne priamo v pohodlí domova bez nutnosti zložitých presunov, a to podľa vopred určeného harmonogramu. Práve logistika zohráva významnú úlohu pri plánovaní a efektívnom využití ľudských i materiálnych zdrojov. Mobilná očkovacia jednotka je schopná zaočkovať v priemere okolo 12 imobilných pacientov denne. Snažíme sa o to, aby boli kapacity každého výjazdu využité na jeho maximum,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková.

Počas posledného víkendu Žilinský kraj zahájil pilotné očkovanie aj v odľahlých obciach Kysúc. K tomuto účelu kraj využil výjazdovú očkovaciu skupinu Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, ktorá je schopná zaočkovať aj 500 ľudí za deň. Najbližší víkend budú výjazdové skupiny nemocníc očkovať v okrese Turčianske Teplice a Námestovo,“ doplnila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a upresnila, že táto forma vakcinácie je určená pre starších ľudí, ktorým zdravotný stav umožňuje dostať sa na miesto vakcinácie priamo v ich obci. Mobilná očkovacia jednotka sa naopak bude venovať individuálnym výjazdom k občanom, ktorí sa pre vážne zdravotné postihnutie  nedokážu dopraviť na miesto očkovania, a to ani za pomoci svojich príbuzných, vysvetlila županka. Spolu s výjazdovými skupinami a 16 očkovacími centrami sa takto Žilinský kraj usiluje poskytnúť možnosť vakcinácie čo najširšej verejnosti.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Cigánsky oheň, Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

V sobotu 25. novembra budú mať priaznivci živelnej, temperamentnej hudby a tanca svoj sviatok! Na …