utorok - 18. júna, 2024
, Model obecnej s.r.o. pre všeobecného lekára sa v Kláštore pod Znievom osvedčil
Foto: ilustračné/Pixabay

Model obecnej s.r.o. pre všeobecného lekára sa v Kláštore pod Znievom osvedčil

Zabezpečenie zdravotnej starostlivosti všeobecným lekárom prostredníctvom zriadenia obecnej spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) v Kláštore pod Znievom (okres Martin) sa podľa tamojšej samosprávy osvedčilo.

Obec uvažuje, že v podobnom alebo inom modeli zabezpečí i ďalšieho lekára.„Obec vymyslela unikátne riešenie, že sme urobili s.r.o., kde sme stopercentným vlastníkom, čiže sme vyriešili problém, že sme všeobecného lekára ako keby oprostili od všetkých povinností, ktoré má so založením s.r.o., vybavovaním povolení a rovnako ďalšou administratívou,“ pripomenula starostka Erika Cintulová.

Samospráva podľa nej nastavila podnikateľský plán tak, že potrebuje asi 1200 pacientov, aby bola na pozitívnej nule a už v prvom mesiaci počet pacientov prekonala, momentálne ich má okolo 1500.

„Mnohé obce sa snažia pomáhať, aby u nich lekár ostal, len ich nedostatok spôsobuje to, že už aj riešenia, ako odpustenie nájmu alebo danie bytu, nestačia. Čiže musíme ísť ďalej. Aj keď nie je primárnou úlohou samosprávy riešiť tento problém, vždy sme my starostovia a primátori nárazníková zóna,“ doplnila.

Dostupnosť by malo zabezpečovať ministerstvo a nie samosprávy

Podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institutesa, samosprávy snažia zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov, pretože oni sú prví na rane, ale to nie je ich úloha.

„Samosprávy pritom len suplujú nefungujúci zdravotný systém, ktorý mal dostupnosť zabezpečiť vlastnými mechanizmami, vlastnými nástrojmi. A to, že to nezabezpečil, znamená, že zdravotníctvo dnes nefunguje tak, ako by malo. Vďaka za to, že samosprávy sa to snažia za zdravotníctvo riešiť, ale toto nie je dlhodobo udržateľný stav,“ upozornil Szalay.

Je to podľa neho riešenie problému, akurát za omnoho väčších nákladov, námahy, na úkor iných problémov, ktoré majú samosprávy riešiť. Najaktuálnejším riešením je podľa Szalaya Ministerstvom zdravotníctva SR nedávno predstavená stratifikácia nemocníc, čo by mohlo uvoľniť personál, ktorý by mohol ísť do ambulantnej sféry. „Nie je to nová myšlienka, vždy však zlyhala na tom, že nie je politická vôľa. Nikto nie je ochotný dobrovoľne si nechať zatvoriť svoju nemocnicu. Toto je riziko,“ ozrejmil.

Nedostatok odborníkov trápi celý Horný Turiec

Podľa primátora Turčianskych Teplíc, Igora Husa, málo odborných lekárov trápi celý región horného Turca. „Tento jav je už niekoľko rokov a nadobúda spodnú sínusoidu. Postupne nám odišli urológ, pneumológ, máme veľké problémy s chirurgom. Bojujeme o to, aby odborná lekárska starostlivosť v Turčianskych Tepliciach zostala, lebo občania horného Turca si to nezaslúžia,“ doplnil.

Mesto podľa Hsa eviduje i problém so všeobecnými lekármi vo vysokom veku, čo spôsobilo, že v meste nemá kto zabezpečiť lekársku službu prvej pomoci. Szalay uviedol, že Slovensko má podľa medzinárodného porovnania dostatok lekárov, problémom však podľa neho je, že sú nevhodne distribuovaní. Generácia lekárov v obciach postupne vymiera, lekárom v nemocniciach zasa zamestnávateľ ponúka istoty bez väčšieho rizika. Kláštor pod Znievom má záujem zabezpečiť v tomto alebo podobnom modeli i pediatra a ak bude oprávnený, zriadiť i integrované zdravotné stredisko so špecializovanou ambulanciou, kde sa budú striedať odborní lekári. Turčianske Teplice zase rokujú so Žilinským samosprávnym krajom o presune miestnej polikliniky pod mesto.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *