utorok - 21. mája, 2024
, Módna prehliadka svadobných šiat v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Módna prehliadka svadobných šiat v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote človeka. Nevesta ju prežíva veľmi intenzívne a snaží sa, aby tento deň bol nezabudnuteľný. Dúfame, že nezabudnuteľnou, a to nielen pre vydajachtivé dámy, sa stane aj výstava s názvom Krásna nevesta. Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum ju otvorí v piatok 15. apríla o 16.00 hod. Súčasťou vernisáže bude aj módna prehliadka svadobných šiat.

Výstava bude príťažlivou ukážkou trendov a zmien, ktorými prešiel svadobný odev žien v ľudovom i mestskom prostredí od začiatku 20. storočia do súčasnosti, teda približne za 100 rokov. Stal sa tak fenoménom dokazujúcim nielen premenlivosť módy ale aj odrazom osobného vkusu.

Najatraktívnejšou časťou výstavy bude svadobný odev neviest v jeho dobových premenách. Popri prezentácii vlastného zbierkového fondu múzea nás zaujímalo i to, čo ukrývajú skrine návštevníčok. Preto sme veľmi radi, že ich téma oslovila a podstatnú časť výstavy tvoria práve šaty požičané od dámskej časti našej návštevníckej verejnosti. Okrem odevu bude súčasťou výstavy aj prezentácia ďalších predmetov súvisiacich so svadobným dianím – svadobných oznámení, fotografií a v neposlednom rade aj dnes už zabudnutého fenoménu – telegramov.

Výstava Krásna nevesta bude v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Etnografického múzea sprístupnená do 31. augusta.

, Módna prehliadka svadobných šiat v Slovenskom národnom múzeu v Martine

Autor: Hana Zelinová
Foto: oficiálny plagát, snm.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *