sobota - 20. augusta, 2022
, Múzeum kysuckej dediny bude počas nedele patriť drotárskym majstrom
Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Múzeum kysuckej dediny bude počas nedele patriť drotárskym majstrom

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke dňa 30. augusta 2020 podujatie pod názvom Drotári, drotári v tom našom chotári.

Od 10. do 16 hodiny budú pre vás pripravené tvorivé dielne „Majstri drotári“ pri objekte Dom kysuckého drotára, pod vedením drotárskych majstrov Róberta Hozáka, Juraja Šeríka a Miroslava Kalmana. Návštevníci sa tak budú môcť oboznámiť s rôznymi technikami drôtovania a aj si tieto techniky sami vyskúšať.

O 11. hodine si môžete vypočuť zaujímavú prednášku pod názvom „Drotári z Kysúc“ od nášho odborného pracovníka etnológa PhDr. Alojza Kontrika, ktorá sa uskutoční v Stanici Skanzen. Tu si v čase od 11. 30 do 16. hodiny môžete pozrieť aj film z nášho archívu pod názvom Drotári. O 13. hodine nebude chýbať tradičná Svätá omša pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou.  O 13.45 hodine sa bude konať sadenie nezábudiek pri objekte kaplnky, ktoré bude venované pamiatke vojakov z drotárskeho regimentu, ktorí padli v I. svetovej vojne na Sočskom fronte. Zaujímavosťou je, že semienka sú prinesené priamo z Kobaridu, centra Cesty mieru v Slovinsku, ktoré je dokumentačným strediskom I. svetovej vojny. O 14. hodine je naplánovaný „Odchod drotárov do sveta“. Ide o kultúrny program v podaní Folklórnej skupiny Staškovanka zo Staškova.

Výstava Drotári a drotárstvo v objekte Stanica Skanzen bude sprístupnená, tak ako počas celej sezóny aj v tento deň.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Kysucké múzeum v Čadci

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …