štvrtok - 28. marca, 2024
, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline pozýva na Ovčiarsku nedeľu 2017

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline pozýva na Ovčiarsku nedeľu 2017

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline pozýva aj tento rok na Ovčiarsku nedeľu 2017. Čaká vás pestrý program s množstvom sprievodných podujatí. 

Ochutnávka výrobkov zo 100% ovčieho mlieka a súťaž ich kvality, ukážky výroby syra a spracovania ovčieho mäsa, súťaž vo varení halušiek, škola pradenia ovčej vlny na drugách a hry na fujaru, tvorivé dielne a súťaže pre deti s ovčiarskou tematikou, jarmok ľudových výrobcov a remeselníkov, pastierske piesne… To všetko a ešte oveľa viac môžete vidieť, počuť, okúsiť a zažiť, ak sa v nedeľu 21. mája 2017 rozhodnete zavítať do Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

Tretia májová nedeľa v pribylinskom skanzene má totiž prívlastok „ovčiarska“ a aj tento rok je súčasťou už 9. ročníka Bačovej cesty. Celodenný program už tradične odštartuje slávnostný sprievod dedinou. Jeho súčasťou bude prvýkrát oceňovanie jubilujúcich osobností, ktoré udržiavajú ovčiarsku kultúru a tradície na Liptove. Radom zlatej ovečky budú tento rok ocenení bača Florián Šavrtka z Liptovských Revúc, bača František Bátory z Liptovskej Porúbky a zverolekár Štefan Valášek z Ludrovej. Pre návštevníkov je popri hlavnom programe pripravené aj množstvo sprievodných podujatí. Milovníkov ľudových remesiel poteší výstava píšťaliek a fujariek z dielne Vladimíra Grieša z Vlachov. Na svoje si prídu aj priaznivci pastierskych psíkov, a to nielen počas Ovčiarskej nedele.

Už v sobotu 20. mája 2017 od 9.30 hodiny môžu návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline obdivovať slovenských čuvačov na ich špeciálnej medzinárodnej výstave. Súčasťou nedeľného programu potom bude klubová výstava slovenských čuvačov, organizovaná v rámci 48. ročníka Memoriálu profesora Antonína Hrúzu. A pestrá bude i ponuka pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu priučiť hre na fujare, drugovaniu či plsteniu ovčej vlny alebo si hravou formou zasúťažiť. A samozrejme, počas celej Ovčiarskej nedele sa skanzenom budú niesť pastierske spevy a hudba – na hlavnom pódiu sa vystriedajú folklórna spevácka skupina Ostrô z Bieleho Potoka, Priatelia fujary z rôznych regiónov Slovenska a Združenie autentického folklóru Pohronci. O 15.00 hodine sa potom zídu spoločne na jednom pódiu so slávnostným komponovaným programom Hore dolinami, čo je prísľubom neopakovateľného zážitku.

Foto: liptovskemuzeum.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *