pondelok - 22. apríla, 2024
, Na celoslovenskom stretnutí v Čičmanoch sa zíde vyše 60 fujaristov

Na celoslovenskom stretnutí v Čičmanoch sa zíde vyše 60 fujaristov

Na celoslovenské stretnutie fujaristov Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! príde od 28. do 30. septembra do Čičmian viac ako 60 fujaristov.

Na podujatí sa predstavia fujaristi z celého Slovenska

Slovensko je neodmysliteľne späté s pastierskou kultúrou. „Jej hudobnú zložku si nevieme a ani nemôžeme predstaviť bez fujary. Tento u nás azda najznámejší ľudový hudobný nástroj je právom od roku 2005 zapísaný do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO,“ povedala Daniela Srnanková z Krajského kultúrneho strediska (KKS) v Žiline.

Všetkým návštevníkom sa podĺa Srnankovej predstavia fujaristi z celého Slovenska. Doplnia ich folklórne skupiny (FS) Podpoľanec z Detvy, Združenie autentického folklóru (ZAF) Pohronci, FS Priehyba z Heľpy, Mužská spevácka skupina Chlopi z Heľpy, Trombitáši Štefánikovci, Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Jozef Pobočík z Brvnišťa, Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny spolu s ľudovou hudbou Štefana Belku, Súbor ľudových piesní a tancov Valašský Vojvoda z Kozlovíc z Českej republiky a domáca FSk Lastovienka z Čičmian.

Súčasťou bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov

Vernisáž autorskej výstavy Tibora Mahúta sa uskutoční v piatok 28. septembra o 17. hodine v priestoroch Kaštieľa Čičmany. „Režisérom 12. ročníka celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch je muzikant a výrobca hudobných nástrojov Michal Fiľo. Čestnými hosťami podujatia sú herec, režisér, scenárista a pedagóg Juraj Sarvaš a významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elschek,“ dodala Srnanková.

Barokovo-klasicistický Kaštieľ Čičmany sa opakovane stáva hostiteľom celoslovenského stretnutia fujaristov.

„Milovníci folklóru sa tu stretávajú po celý rok počas viacerých podujatí plných slovenského folklóru. V tomto roku sa tu uskutoční ešte Škola plieskania bičom v nedeľu 7. októbra,“ uviedla riaditeľka Kaštieľa Čičmany Berta Piešová.

Hlavným organizátorom celoslovenského stretnutia fujaristov je KKS v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), spoluorganizátormi sú obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …