nedeľa - 21. júla, 2024
, Na festivale Hudba sveta sa predstavili umelci z rôznych kútov Zeme

Na festivale Hudba sveta sa predstavili umelci z rôznych kútov Zeme

Vo štvrtok 14. apríla a v piatok 15. apríla sa v Žiline konal druhý ročník medzinárodného hudobného festivalu Hudba sveta. Festival bol dvojdenný. Prvý deň sa konal v Mestskom divadle Žilina a druhý deň na Stanici Žilina-Záriečie. Hlavným organizátorom festivalu bolo Občianske združenie pre podporu netradičných foriem umenia.

Prvý deň v Mestskom divadle sa divákom predstavilo maďarské vokálno-gitarové duo Erika Kertesz & David Reschofsky, ktoré v týchto dňoch pôsobí v Amsterdame. Ich hudba je veľmi unikátna a krásna, keďže dvojica rada experimentuje. Okrem tradičných nástrojov využíva trhanie papiera, šumenie bublinkujúcej vody alebo obalov z cukríkov. Nasledujúcim hosťom bola poľská formácia Čači Vorba, ktorá sa špecializuje na živelnú akustickú zmes balkánskej, karpatskej a rómskej hudby v rôznych hudobných žánroch. Hrá sa na rôzne ezgotické nástroje (turecké kemence, grécke bouzouki, blízkovýchodné darabuka aj dombek). Ich najnovší album „Šatrika“ v decembri 2015 a v januári 2016 bodoval v TOP 20 albumovej hitparády World Music Charts Europe. Tretím a zároveň posledným hosťom prvého dňa festivalu Hudba sveta v Mestskom divadle bolo domáce zoskupenie Balkansambel s izraelskou speváčkou Mirou Awad. Vo svojej tvorbe čerpá Mira Awad ako dcéra palestínskeho otca a bulharskej matky zo svojho komplikovaného rodinného zázemia. Jej piesne sa často dotýkajú práv žien či domáceho násilia. Slovenské zoskupenie Balkansambel sa zas orientuje, ako je z názvu známe, prevažne na rumunskú, bulharskú a macedónsku tradičnú hudbu.

Nasledujúci druhý deň festivalu Hudba sveta sa konal v Stanici Žilina-Záriečie. Večer sa niesol vo viac komornejšej atmosfére. Ako prvé vystúpilo bulharské vokálne ženské trio Evridika, ktoré sa v tradičných ľudových krojoch orientuje na bulharskú ľudovú tvorbu. Po nich sa publiku predstavila huslistka a speváčka Jitka Šuranská, ktorá vytrvalo znovuobjavuje a predstavuje zabudnuté klenoty z oblasti archaických moravských piesní. Pár piesní zaspievala sama, časť však s ďalším hosťom, slovenskou skupinou Pacora Trio. To svoju hudbu stavia na prelínaní jazzových a folklórnych prvkov, ako aj vážnej hudby. S Jitkou Šuranskou a Pacora Triom vystúpil aj multiinštrumentalista Marek Pastírik, v súčasnosti veľmi vyhľadávaný interpret jazzovej a klasickej hudby a taktiež umelecký vedúci formácie Balkansambel.

Foto: facebook.com/HUDBA SVETA Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *