sobota - 22. júna, 2024
, V Žiline sa stretnú špičky svetovej klasickej hudby

V Žiline sa stretnú špičky svetovej klasickej hudby

Allegretto Žilina, stredoeurópsky festival koncertného umenia, sa koná každoročne v apríli, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej štvrťstoročnej histórie sa festival Allegretto Žilina vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Vďaka vynikajúcim mladým umelcom sa Žilina na týždeň zaradí k významným európskym koncertným podujatiam.

26. ročník sa bude konať od 18. – 23. apríla v Dome umenia Fatra, kde sa predstavia žilinskému publiku víťazi najprestížnejších svetových hudobných súťaží. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi desať interpretov a dve komorné telesá z 12 krajín. Poslucháči sa môžu tešiť na tri orchestrálne a tri komorné koncerty a koncert tohtoročných víťazov súťaží slovenských konzervatórií.

Program festivalu pozostáva nielen z diel romantických velikánov P.I. Čajkovského, R. Schumanna, S. Rachmaninova, G. Puccinniho a i., ale predstavíme aj diela 20.storočia S. Barbera, A. Coplanda, K. Stockhausena a i. V rámci prebiehajúceho Roka slovenskej hudby na festivale zaznejú diela slovenských autorov – Overtura giocosa I. Zeljenku, Malá suitu s passacagliou op. 3 Eugena Suchoňa v orchestrálnej úprave B. Urbana, Sonáta pre dve gitary Ľ. Bertnátha a Ten Minutes about Katyń Jevgenija Iršaia.

Otvárací koncert bude patriť výnimočnému talianskemu klaviristovi Federicovi Collimu – laureátovi prestížnej Medzinárodnej klavírnej súťaže v Leeds. Mladý interpret, ktorý koncertuje v prestížnych sálach po celom svete a dostáva uznania od publika aj kritiky, zavíta na Slovensko po prvýkrát a v Žiline sa predstaví s Koncertom pre klavír a orchester č. 3. od S. Rachmaninova. Spoločne s ním vystúpia Janáčkova filharmónia Ostrava a talentovaný americký dirigent Case Scaglione, ktorý okrem iného pôsobil ako asistent v New Yorskej filharmónii.
Na utorkovom koncerte vystúpi minuloročný držiteľ Ceny festivalu Allegretto Žilina Josef Špaček – laureát medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli, do finále ktorej sa prebojoval ako prvý český huslista vôbec. O jeho vynikajúcich interpretačných kvalitách sa návštevníci festivalu mohli presvedčiť minulý rok. Tohto roku ponúkame špeciálny recitálový celovečerný program ako aj možnosť osobného stretnutia s Josefom Špačkom na workshope pre študentov Konzervatória v Žiline.

V poradí druhý komorný koncert festivalu prinesie vystúpenie slovinského barytonistu Domena Križaja, ktorý o svojich najväčších úspechoch hovorí: „Z pomedzi doterajších súťaží, na ktorých som mal možnosť vystupovať, som veľmi vďačný za príležitosť prezentovať sa na projekte mladých spevákov na festivale v Salzburgu v roku 2012. Bolo to totiž po prvý raz, čo som mal príležitosť spolupracovať s najuznávanejšími dirigentmi a spevákmi dnešnej doby. Taktiež som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere, kde bolo asi 1000 výborných spevákov, z pomedzi ktorých som mal možnosť postúpiť a spievať vo finále.” Na tomto koncerte privítame v slovenskej premiére aj vo svete veľmi oceňované dychové zoskupenie In Medias Brass Quintet z Maďarska.

Do pozornosti dávame aj štvrtkový koncert s domácim Štátnym komorným orchestrom, na ktorom vystúpi poľský klarinetista Andrzej Ciepliński a vynikajúca fínska koloratúrna sopranistka Tuuli Takala – minuloročná držiteľka ocenenia na prestížnej medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere v Amsterdame. Koncert bude dirigovať Elim Chan, ktorá je v prvou dámskou víťazkou prestížnej dirigentskej súťaže Donatelly Flick, na ktorej sa zúčastnila v roku 2014.

Slovensko bude na festivale reprezentovať mladé komorné zoskupenie Guitar Duo Jókaiová Hnat (v zložení Dávid Hnat a Darina Jókaiová), ktoré minulý rok získalo vynikajúce umiestnenie na Medzinárodnej gitarovej súťaži v španielskom meste Elche a v tomto roku už stihli vydať debutové CD a na jeseň ich čaká koncertné turné v Číne. Gitarové duo sa predstaví na piatkovom koncerte, spoločne s fenomenálnym bicistom Dominiqueom Vleehouwersom z Holandska, najnovším víťazom súťaže Tromp Percussion Competition.

Po prvýkrát v histórii žilinského festivalu privítame Slovenskú filharmóniu, ktorá bude účinkovať na záverečnom koncerte. Ako sólistka sa predstaví v obľúbenom Koncerte pre violončelo a orchester e mol od E. Elgara skvelá Camille Thomas, diriguje Aziz Shokhakimov z Uzbekistanu. „Žilinčania majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných hudobníkov z Európy i zámoria. Vypočuť si lahôdky z hudobnej klasiky i hudby 20. storočia. Osobne zažiť slávnu Čajkovského Patetickú v podaní Slovenskej filharmónie a obohatiť svoj duchovný obzor o nové hudobné zážitky“, hovorí riaditeľka festivalu Oľga Smetanová.

Kompletný program festivalu Allegretto Žilina 2016 nájdete na stránke: www.hc.sk/allegretto

Dávame do pozornosti akciu 1 + 1 lístok grátis
V príležitosti 26. ročníka festivalu Allegretto Žilina organizátori pripravili pre verných návštevníkov darček – pri kúpe 1 lístku na komorné koncerty od utorka 19. apríla – do piatku 22.apríla dostanete 1 od nás ako darček. Akcia platí od 6. apríla a len do vypredania zásob. Na orchestrálne koncerty sa táto akcia nevzťahuje.

Foto: skozilina.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *