nedeľa - 19. mája, 2024
, Na festivale medikov vyzbierali 12-tisíc eur, výťažok venovali detskej psychiatrii
Foto: UNM

Na festivale medikov vyzbierali 12-tisíc eur, výťažok venovali detskej psychiatrii

Organizátori charitatívneho podujatia Ži a nechaj žiť – festival medikov, ktorý sa konal v Martine v septembri, odovzdali finančný dar, ktorý sa im počas troch festivalových dní podarilo vyzbierať. Suma 12-tisíc eur putovala na detské oddelenie Psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.

Beh medikov, ktorý má v Martine niekoľkoročnú tradíciu, sa tento rok rozhodli študenti medicíny zorganizovať ako festival a k behu pridali koncerty, streetfood, veľtrhy a výstavy. „Tým pádom sa nám podarilo vyzbierať omnoho väčšiu čiastku – 11 114 eur. Je to najvyššia suma, akú sa doteraz podarilo vyzbierať. Pre porovnanie, v poslednom ročníku sme vyzbierali 4200 eur,“ povedal organizátor Pavol Vigláš, študent medicíny na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Suma, ktorá sa nakoniec odovzdala, bola zaokrúhlená na 12-tisíc eur, vďaka ďalšej podpore od sponzora aj od samotného Klubu martinských medikov.

Medici každý ročník charitatívneho podujatia podporia iné pracovisko martinskej nemocnice, tento raz putovala celá vyzbieraná čiastka na detské oddelenie Psychiatrickej kliniky. „Chcel by som sa poďakovať za aktivity klubu medikov, na ktoré si nájdu čas aj popri ich neľahkom štúdiu a množstve povinností,“ povedal počas odovzdávania daru prednosta doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD. Na klinike už vedia, ako peniaze použijú. „Využijeme ich čiastočne pri rekonštrukcii priestorov oddelenia detskej psychiatrie, ako aj na celé spektrum rehabilitačných, psychoterapeutických, režimových a vzdelávacích aktivít detí, ktoré trpia duševnými poruchami,“ doplnil. Ako dodal primár psychiatrickej kliniky MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD. záujem o detských psychiatrických pacientov ich veľmi teší. „V poslednej dobe stúpa početnosť závažných duševných porúch u detí a adolescentov a s covidovou situáciou sa tento stav ešte viac zhoršuje.Každý záujem o detskú psychiatriu je vítaný, aby sme mohli pomôcť deťom, ktoré majú vážne duševné poruchy, pri ktorých im zachraňujeme život v ich mladom veku.“ Vrchná sestra kliniky Mgr. Martina Dubovcová, PhD., MPH sa aj s kolegami na behu medikov zúčastnila, atmosféra bola podľa nej úžasná. „Bola to neskutočná eufória, lebo po dvoch rokoch minimálnych sociálnych kontaktov sa nás tam zišlo množstvo ľudí, ktorí boli namotivovaní bežať pre dobrú vec“. Termín behu sa pre koronakrízu dva roky prekladal. „Keď sme sa rozhodli, že aj napriek pandemickým opatreniam ideme beh aj festival organizovať, stretli sme sa len s pozitívnymi ohlasmi. Mnohých oslovilo, že si môžu zašportovať aj sa zabaviť na koncertoch, a že všetky peniaze, ktoré do toho investujú, skončia v tých správnych rukých,“ doplnil organizátor Pavol Vigláš.

Aktivitu medikov ocenila dekanka fakulty prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc. „Som veľmi hrdá na našich študentov. Ukázali sa ako veľmi schopní organizátori. Milo ma prekvapila suma, ktorá sa vyzbierala. Martinský klub medikov, aj ďalšie študentské organizácie, pracujú veľmi aktívne a sú známe tým, že majú aj tento celospoločenský rozmer a podporujú aj tie pracoviská a inštitúcie, ktoré to potrebujú.“

Prácu medikov vyzdvihol aj primátor mesta Martin a bývalý dekan fakulty prof. MUDr. Ján Danko, CSc. „Študenti myslia aj na dobro iných, teším ma, že myšlienka pomoci sa na fakulte udržiava. Medici majú mať cit pre pomoc druhým prirodzene v sebe.“

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …